Güncel

Cumartesi Anneleri; “Failler yargılansın”

İstanbul: Zorla götürülerek katledilenlerin, ailelerinin payına beklemek düştü her cumartesi. Bu öyle bir Cumartesi ki adını annelere vermiş ve her hafta gün sırası kendine geldiğinde Galatasaray Lisesi önünde saat 12.00’de oturmuş yüreklere yangın ateşi gibi…
Lise önünde gözyaşlarıyla öfke akıyor gözlerden ama kocaman bir umutta parlıyor. Olmayan adaletin gelmesini bekliyorlar. Ve eğer gelmezse 402 haftadır tuttukları nöbeti bırakmaya hiç niyetlerinin olmadığını; “17 yıldır bu alandayız. Adalet arayışımıza devam ediyoruz. Gerekirse bir 17 yıl daha bekleriz” sözleriyle ifade ediyorlar. 
Bu Cumartesi de bir araya gelen anneler; 1993 yılında Siverek’te gözaltına alınarak gözaltında katledilen Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sorarak, hikâyesini anlattı.
Haftanın basın açıklamasından önce söz alan kayıp yakınları, öfkelerini ve devletin bu durumu görmezden gelmesinin onlarının yüreklerinde yanan ateşe su serpmediğini, tam tersi daha da alevlendirdiğini dile getirdiler.
Kayıp yakınlarından ilk söz alan gözaltında kaybedilen Halil Alpsoy’un torunları, Helin ve Eylem Alpsoy; “Canım dedem. Senin katilin her kimse o bulunup cezasını çekecek. O bulunana kadar biz bu alandan gitmeyeceğiz!” dedi Cumartesi alanlarında büyüyen iki küçük kız. Ardından Murat Yıldız’ın Annesi Hanife Yıldız söz aldı.

Kısa bir konuşma yapan Hanife yıldız kayıpların ağızından yazılmış bir mektup okudu ve “Failler yargılansın” dedi. Hüseyin Taşkaya’nın Kızı Serpil’de söz alarak babaannesinin sözlerini dile getirerek babasına yazdığı bir mektubu okudu. Çok küçük yaşta babasını kaybetmenin, yetim olmanın ağırlığını ve yaşattığı duyguları aktaran Taşkaya; “ Sen gittin gideli sevmiyorum bayramları. Yalan değil kıskanıyorum babaları. Hele o babalar günü var ya babacım işte o gün kahroluyorum. Sanki derin, sanki dipsiz kuyularda boğuluyorum” sözleriyle sonlandırdı konuşmasını. Hüseyin Taşkıran’nın oğlu Şerif Taşkıran’ında konuşmasının ardından haftanın basın açıklaması okundu.

Kitle adına açıklama yapan Gülseren Yıldırım; “402 haftadır bu meydandan insan haklarını, temel hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü esas alan politikaların hayata geçirilmesi talebimizi dillendiriyoruz. 402 haftadır hukuk devleti istiyor, bağımsız, tarafsız ve derinlemesine soruşturmalar yapılarak kayıplarımızın akıbetinin yargı eliyle karanlıkta bırakıldığını söylüyoruz” dedi.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu