Güncel

Cumartesi Anneleri eylemine saldırı; devletin “barış” sözüne tahammülü yok

Cumartesi Annelerinin bugün gerçekleştirecekleri eyleme polis saldırısı oldu. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik TC devletinin saldırısına karşı “Her zaman barış istiyoruz” diyen kitleye polis saldırdı; polis saldırısında fenalaşanlar oldu.

Cumartesi Annelerinin bugün gerçekleştirecekleri eyleme polis saldırısı oldu. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik TC devletinin saldırısına karşı “Her zaman barış istiyoruz” diyen kitleye polis saldırdı; polis saldırısında fenalaşanlar oldu.

Cumartesi Anneleri eylemlerinin 759. haftasında İstanbul İHD Şube binası önünde bir araya geldiler. “Şiddet ve çatışma politikalarının yarattığı ağır yıkımın sonuçlarını yaşayanlar olarak her zaman barıştan yana olduk” sözleriyle başlayan basın açıklamasında savaşın her zaman kan ve gözyaşı olduğu dile getirilirken Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik TC devletinin saldırısına dair sözlerin dile getirildiği sırada polis saldırısı oldu.

Devletin “Barış”  sözüne tahammülü yok

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların başlamasının hemen ardından saldırıyı kınayan her kesime baskı ve sindirme politikalarını devreye sokan TC devletinin Cumartesi Annelerine yönelik saldırısı da bunun bir yansıması oldu. Eyleme saldıran polis İHD İstanbul Şube binasına sıkıştırdığı kitleye biber gazı sıktı. Biber gazı nedeniyle fenalaşanlar oldu. Fenalaşanlar arasında Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma Kırbayır da bulunuyor.

Cemil Kırbayır ve tüm kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz”

Yaşanan arbedenin ardından bina önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. 759. haftada gözaltında kaybedilişinin 39. Yılında Cemil Kırbayır için adalet istendi. 12 Eylül askeri darbesinin ilk kayıbı olan Cemil Kırbayır için yapılan basın açıklamasında “İktidar, hukukun üstünlüğü ilkesini esas alarak cezasızlık politikasına son vermeli; Cemil Kırbayır’ın akıbetini açıklayacak, TBMM Raporu’nda isimleri geçen fail ve sorumluların yargılanmasını sağlayacak siyasi iradeyi göstermelidir” ifadelerine yer verildi.

“105 yıllık ömrü oğlunu bulmaya yetmeyen Berfo Kırbayır’ın hakikate, adalete ve Cemil’e ulaşma mücadelesi, insan hakları, demokrasi ve barış mücadelesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cemil Kırbayır ve tüm kayıplarımızı aramaktan, 60 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” denilen açıklamanın ardından Fatma Kırbayır söz aldı. Fatma Kırbayır kardeşinin akıbetini öğrenmek için mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu