Güncel

Çocuklara işkence belgelendi!

 

İzmir: Sincan’da çocuklara dönük saldırın yanı sıra Sincan Hapishanesinden Şakran’a sürgün edilirken işkenceye maruz kalması tepkiler büyüyor.

Bugün İzmir’de Tay-der İzmir Şubesi İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi’nin ortak bir basın açıklaması yaparak çocuk tutsaklara dönük saldırılara tepki gösterdi.

Basın toplantısında konuşan Avukat Gurbet Uçar, çocukların Sincan’dan Şakran’a getirilirken sistematik işkenceye maruz kaldığını dile getirdi. Uçar, “Cezaevinde işkence gören çocuk mahkumlar M.K., M.H.A., H.E. ve F.T., apar topar Şakran’a nakledildiler. Bu çocuklarla yaptığımız görüşmelerde, vücutlarında işkencenin izlerini gördük. Dayaktan sigara basmaya kadar her türlü işkenceye maruz kalmışlar” diyerek çocukların hapishaneye getirilmeden öncesi ve sonrasında işkenceye maruz kaldıkları dile getirdi. Uçar Çocukların ailelerinden daha da uzaklaştırıldığını, bunun görüşmeleri zorlaştırdığını belirterek, çocukların devlet tarafından küçük yaşta travmaya maruz bırakıldığını ifade etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu