Güncel

ÇHD ve ÖHD: Yaşasın halkların mücadele eden avukatları

24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla İzmir Barosu’nun çağrısıyla Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi’nde avukatlar basın açıklaması yaptı.

H. Merkezi: 24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla İzmir Barosu’nun çağrısıyla Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi’nde avukatlar basın açıklaması yaptı.

ÇHD ve ÖHD İzmir Şubeleri, Adliyenin C kapısı önünde “Tutuklu avukatlara özgürlük” pankartı açtı. Basın açıklamasını Av. Erdoğan Akdoğdu okudu. Akdoğdu, Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde bütün dünyada taciz edilen, susturulan, baskı altında olan, tehdit edilen, zulüm ve işkence gören avukatlara dikkat çekti. “Avukatları hedef alan bütün öfkenin tek nedeni, bu avukatların en çok ihtiyaç duydukları yerlerde işlerini yapmaları ve meslek yükümlülüklerini yerine getirmeleridir” diyen Akdoğdu, avukatların Türkiye’de uğradıkları saldırılara dair bilgileri paylaştı. Akdoğdu, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin 2017 yılında yayınladığı bir rapora göre, Türkiye’de yaklaşık 750 avukatın tutuklanmış, 1480 avukatın kovuşturma ile karşı karşıya kalmış, 79 avukatın uzun süreli hapis cezalarına çarptırılmıştır” dedi.

Devrimci, demokrat, yurtsever avukatların, ezilenlerin ve halkın avukatlığını yaptıkları için şiddet, tehdit, gözaltı ve tutuklama ve işkence ile karşılaştığını belirten Akdoğdu, “Bizler tüm bunların tehdidin sindirme amacı güttüğünün farkındayız. Ancak bu tehditlere hiçbir zaman boyun eğmedik, bundan sonrada boyun eğmeyeceğiz! Yaşasın ezilen halkların devrimci, demokratik mücadelesi, yaşasın tehdit altındaki halkların mücadele eden avukatları” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu