Dünya

CHARLES PUİGDEMONT | “Hukuksuzluğun hukuka dönüştüğü yerde, direniş bir sorumluluktur”

Katalan ulusal özgürlük hareketi lideri Charles Puigdemont’un Almanya’da tutuklanmasını kınayan ATİF “Katalan ulusal demokratik mücadele hareketi liderlerinden C.Puigdemont’un İspanya’ya iade istemiyle, Alman büyük koalisyon hükümetinin olası gizli bir talimatı sayesinde, tutuklanmasını kınıyor ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

H. Merkezi: Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu 25 Mart Pazar günü Almanya’ya giriş yaptıktan sonra Alman polisince gözaltına alınıp, İspanya’nın çıkardığı tutuklama ve iade talebince tutuklanan Katalan lider Charles Puigdemont için bir açıklama yaparak Puigdemont’un bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Tutsak edilen Katalonya Özerk Bölgesi Eski Başkanı Puigdemont’un akıbetinin 60 güne kadar uzama ihtimaline dikkat çeken ATİF “Charles Puigdemont’le birlikte 13 kişi hakkında İspanya’da ‘halkı ayaklanmaya teşvik ve devlete başkaldırma’ya istinaden iddianameler hazırlanmış bulunmakta ve bu politik insanlar 30 yıla kadar hapis talebiyle yargılanmaktalar” dedi.

 

“Bu tutum hukuksuzluğun hukuka dönüşmesidir”

Açıklamasında “Her şeyden önce, Avrupa tutuklama emri kapsamında sayılsa bile, hem İspanya’daki anti-demokratik yargılama, hem de Almanya’daki tutuklama bir çok başka davlarda da olduğu gibi; hukuki değil, tam tersine politiktir. Daha doğrusu bütün bu olanlar, İspanya ve Almanya’daki burjuva politik iktidarların, yani verili hükümetlerin yargıya ve idareye anti-demokratik talimatları ve müdahalesi sonucu kolayca olabilmektedir” ifadelerine yer veren ATİF şu şekilde devam etti:

“Özellikle de tarihsel ve güncel deneylerden de bilmekteyiz ki; bu tür tutuklamalar otokratik, diktatoryal ve faşizan iktidarların hukuk anlayışından beslenerek alınan anti-demokratik kararlara çok benzemektedir. Faşizan fiiliyattan faşizan hukuk yaratmak bugün en çok da Erdoğan öncülüğünde Türk faşizminin uyguladığı bir şeydir.

Öyle ki, net hukuksal zemini olmayan durumlarda egemen güçler, şayet verili hukuk iktidar lehine karar vermeye elvermiyorsa, o zaman hemen fiili bir durum yaratarak, haksızlıktan ve hukuksuzluktan hukuk yaratma anlayışına sarılırlar. Bu tutum, hukuksuzluğun hukuka dönüşmesidir ki, Alman devrimci komünisti Bertholt Brecht, tam da bu gibi durumları eleştirmek için; ‘hukuksuzluğun hukuka dönüştüğü yerde, direniş bir sorumluluktur’ diyerek ilkesel bir tutum alabilmiştir, en gerici burjuva egemenlik türü olan faşizm karşısında.”

 

“Puigdemont derhal serbest bırakılmalıdır!”

Katalan ulusal demokratik mücadele hareketi liderlerinden uigdemont’un İspanya’ya iade istemiyle, Alman büyük koalisyon hükümetinin olası gizli bir talimatı sayesinde, tutuklanmasını kınayan ve derhal serbest bırakılmasını talep eden ATİF, Puigdemont serbest bırakılana dek onun davasını takip edeceğini ve özgürlüğü için kendisiyle dayanışma göstereceğini duyurdu.

Avrupa çapında demokrat, ilerici, devrimci kimlikli muhalif politik şahsiyetlere karşı  kovuşturma, tutuklama ve iade emirleri yanında özellikle de gerici interpol talimatları üzerinde politik sürek avının derhal durdurulmasını isteyen ATİF, “Puigdemont derhal serbest bırakılmalıdır! Bütün politik tutsaklara özgürlük! Yaşasın enternasyonal dayanışma!” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu