Güncel

Cezaa’da 10 kadın gerilla şehit düştü!

 

H. Merkezi: Cezaa bölgesinde IŞİD ile yaşanan şiddetli çatışmalarda 10 kadın gerilla şehit düştüğü açıklandı. Kobanê bölgesinde de 2 YPG gerillası şehit düşerken, iki ayrı çatışmada 20 çete üyesi öldürüldü.

YPG Basın Merkezi’nin açıklamasına göre IŞİD’in 19 Ağustos’ta Cezaa bölgesine yönelik başlattığı saldırıların ilk gününde YPG ile bağlantısı kesilen kadın gerillalar şehit düştü.

Konuyla alakalı YPG Basın Merkezi, “DAIŞ (IŞİD) çetelerinin Şengal kuşatmasını tamamlamak ve Rojava kazanımlarını darbelemek amacıyla 19 Ağustos günü başlattığı saldırıların ilk gününde 1 grup arkadaşımızla bağlantımız kopmuştu. Geçen süreç içinde bu arkadaşlarımızın akıbetlerini netleştirmeye çalışmıştık. Ulaştığımız sonuca göre 10 kadın arkadaşın yer aldığı grubumuzun tümü 19 Ağustos günü şehit düşmüştür” dedi.

Hayatını kaybeden kadın savaşçıların isimleri şöyle: “Jin Xerbîsan, Baharîn Çiya, Derya Botan, Rûheyv Cûdî, Raperîn Tolhildan, Sozdar Reco, Amara Dersîm, Mizgîn Mahîr, Neval Şeran, Nûda Cindire .

YPG Basın Merkezi, Kobanê ve Irak’ın Rabia kentinde yaşanan çatışmalara ilişkin de bilgi verdi.

YPG güçlerinin 3 Eylül günü sabah saatlerinde güçlerimiz Irak Musul kentine bağlı Rabîa kasabası yakınlarında IŞİD çetelerine yönelik bir eylem düzenlediği belirtilen açıklamada, “1 doçkalı aracın tümden imha edildiği araçtaki çetelerin ölü ve yaralı sayısı netleştirilememiştir” denildi.

2 Eylül akşam saat 23.00’de Kobanê’nin 35 km doğusunda yer alan Ahmediye köyünde IŞİD çetelerine ait 4 ayrı noktaya YPG savaşçıları tarafından eylemler düzenlendiğini beliren Basın Merkezi,  “Hedef alınan 4 nokta ve 1 araç imha edilmiş, 1 araç da darbelenmiştir. Eylemde tepsit edilebilen 13 çete üyesi öldürülmüştür. Bu eylem ardından alanda kısa süreli bir çatışma da yaşanmıştır. Eylem ve yaşanan çatışmada 2 yoldaşımız kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır” dedi.

Hayatını kaybeden YPG’lilerin Çiya Kobanê ve Bahoz Çiya oldukları bildirildi.

Aynı gece Kobanê’nin batısında yer alan Talik köyüne yönelik IŞİD çetelerinin bir saldırı gerçekleştirdiğini belirten YPG Basın Merkezi, “Güçlerimizin sert cevap verdiği çetelere ait 1 doçkalı araç imha edilmiş, 7 çete üyesi de öldürülmüştür” diye ekledi.

Açıklamada, “Aldığı darbeler ardından püskürtülen çeteler Boraz, Dugurman, Talik ve Zerik köylerine yönelik obüs, havan topları ve ağır silahlarla bombardıman düzenlemiştir. Bombardımanda maddi hasar yaşanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu