Manşet

Çevre dostları “Munzur’un sofrasında” buluştu!(Video-haber)

İstanbul: Munzur Çevre Derneği ve Munzur Kültür Derneği tarafından “Munzur’un sofrasında buluşalım!” başlığı altında 10 Haziran günü Sarıgazi’de bir piknik gerçekleştirildi.

Çevre dostlarının bir araya geldiği piknikte, çevreye-doğaya dönük saldırılara dikkat çekildi.

İstanbul’un iki yakasından olmak üzere çok sayıda semtten otobüsler kaldıran Munzur Çevre ve Munzur Kültür Derneği piknik alanını doğa ve çevre temalı pankartlarla süsledi.

Kimliğime, inancıma, kültürüme dokunma, Zorunlu din dersleri kaldırılsın”, “Munzur’da, Bergama’da, Kazdağları’nda,Siyanürlü altın işletmeciliğine Hayır”,”Doğuda, Batıda, Kuzeyde ve Güneyde Yanan Ormanlar değil ciğerimizdir” yazılı pankartların açıldığı piknik alanında Yeni Demokrat Kadın’da son günlerde başbakanın Kürtaj açıklamalarını protesto eden dövizleri piknik alanının birçok yerine astı.

Sabah kahvaltısının yapılmasının ardından, programa geçildi.

Munzur Çevre Derneği bünyesinde bir süredir çalışmalarını yürüten Munzur Çevre Derneği Halk Korosu ilk sahneyi aldı. Ermenice, Kürtçenin Zazaki ve Kırmanci lehçelerinde, Arapça solo türkülerle birlikte çok sayıda ezgiyi seslendiren koro, ilk olmasına karşın oldukça beğeni topladı.

Kitlenin eşlik etmesiyle hep birlikte söylenen türkülerin ve çekilen halayların ardından iki kurum adına açıklamayı Munzur Çevre Derneği Başkanı Sema Gül yaptı. Doğaya ve çevreye yönelik gerçekleştirilen pervasız saldırılara değinen Sema Gül, Dersim-Peri’de, Hopa, Tortum ve Gerze’de çevrenin-doğanın tahrip edilmesine karşı yürütülen mücadelenin sürdüğüne dikkat çekerek duyarlılık çağrısı yaptı. Konuşmanın ardından Tolga Sağ bağlamasıyla halk türkülerini sevenleriyle paylaştı.

Programın ikinci bölümü Mehmet Ekici’nin Zazaca seslendirdiği türkülerle başladı. Kitlenin de halaylarla eşlik ettiği Ekici’nin ardından sahneye Niyazi Koyuncu aldı.

Karadeniz’in hırçınlığını Karadeniz’in rüzgârıyla birleştiren Niyazi Koyuncu’dan sonra Pınar Aydınlar sahne aldı. Metalürji Yüksek Mühendisi Cemalettin Küçük’te siyanürlü altın işletmeciliği hakkında bilgi verdi.

Piknikte Umut Yayımcılık standı açılırken gazetemiz Kartal Büro eski çalışanı Suzan Zengin tarafından Almanca’dan çevrilen Ulrike Meinhof’un yaşamını anlatan “Ulrike Meınhof’un Ölümü” isimli kitapta okuyucuyla buluştu.

Piknikte son günlerde Özgür Gelecek okurlarına yönelik tutuklamaları protesto eden “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz/Partizan” pankartı dikkat çekti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu