Dünya

ÇEVİRİ | Hindistan’da orman baskınlarında 37 Maoist savaşçı katledildi

Hindistan’da Reuters’tan edinilen son bilgilere göre, Hindistan kolluk kuvvetlerince yapılan baskın saldırısında katledilen Maocu militanların sayısının ırmaktan çıkartılan yeni cesetlerle birlikte 37’ye yükseldiği belirtildi.

Geçtiğimiz Pazar günü süren 4 saat süren çatışmanın ardından, içinde kadın savaşçıların da olduğu 16 militan ölü bulundu. Polis ise militanların İndravati nehrine doğru kaçtıklarını bu yüzden vurulan kişi sayısının tam olarak bilinemediğini söyledi. Cesetlerin pazartesi günü nehir yüzeyine çıkmaya başladığı bildirildi.

Ayrıca 6 Naxalite gerillası da pazartesi gecesi polis tarafından vurularak katledildi. Pazar günü yapılan baskın saldırısında Maharashtra ve Chattisgarh eyaletleri arasındaki sınırda, Mumbai’nin 1000 km(600 mil) doğusunda gerçekleştirildi.

Topraksız köylüler ve kabile insanlarından oluşan Naxalalitler hareketinin kökeni 1960’ların sonlarına dayanıyor. Grup ismini batı Bengal’deki bir köyden alıyor. Başlangıçta ok ve yay ile savaşan grup, günümüzde polis karakolu baskınlarından elde ettikleri kalaşnikof otomatik tüfek ve tabancaları kullanıyorlar.

Hindistan’ın iç bölgelerinde on yıllardır ayaklanmış olan Naxalitler, yurt içi ve dışındaki komünist gruplar tarafından destekleniyorlar. Güçleri on binleri bulmakla birlikte, Hindistan’ın hemen her şehrinde gruplar halinde organize olmuş durumdalar. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamalarına göre 2009 yılından, mart ayının sonuna kadar toplamda 5500 sol radikal gruba mensup kişi çıkan ayaklanmalarda öldürüldü.

Geçtiğimiz ay ise yol kenarına konulan bir bomba düzeneği ile Chattisgarh eyaleti Sukma bölgesinde 9 polis öldürülmüştü.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/wires/afp/article-5651013/At-37-Maoists-killed-jungle-raids-India.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu