DünyaGüncel

ÇEVİRİ | Maoistler Tren İstasyonuna eylem

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’e bağlı savaşan Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu’na mensup ağır silahlı bir birlik cumartesi sabahı Bihar'ın Jamui bölgesindeki Chaura Tren İstasyonu’nun kontrolünü ele geçirdi ve Delhi-Howrah ana hattındaki demiryolu hizmetlerini iki saatten fazla kesintiye uğrattı.

Jamui polis şefi Pramod Kumar Mandal, bir paramiliter güç birliğinin olay yerine intikal söyledi. Ancak Maoistler, bölge karargahından 50 kilometre uzaktaki uzak bölgedeki tepelik ve ormanlık araziden yararlanarak geri çekildiler.

Bir demiryolu yetkilisi, Maoistlerin kontrolü ele geçirmesinin onları demiryolu hattı boyunca ayrı tren istasyonlarında bir düzine uzun yol ekspres trenini durdurmaya zorladığını söyledi. Tren seferlerinin 03.20 ile 5.30 saatleri arasında etkilendiğini de sözlerine ekledi.

Demiryolları Halkla ilişkiler sorumlusu Rajesh Kumar, Delhi-Howrah ana hattındaki trenlerin hareketinin, sabotaj veya patlayıcı tespiti için rayların incelenmesinden sonra sabah 5.30’da yeniden başladığını söyledi.

Yetkililer, Maocu gerillalardan oluşan bir ekibin, polis üniformalı birinin istasyon şefi Binay Kumar’ın ofisine girmeden önce istasyonu kuşattığı ve onu trenleri durdurmak için ray sinyallerini kırmızıya çevirmeye zorladığını söyledi. Kumar bunu reddederse tren istasyonunu havaya uçurmakla tehdit ettiler.

Maoist gerillalar yolculara anons sitemiyle seslendi: katledilen yoldaşlarımızın anısına

Maoistler, diğer demiryolu çalışanlarından üstlerine istasyonu ele geçirmeleri hakkında bir mesaj iletmelerini istediler. Ayrıca, anons sisteminde yolculara hitap ettiler ve yerlerinde kalmalarını istediler. Tren istasyonunun ele geçirilmesi, HKP(Maoist) tarafından katledilen yoldaşlarının anısına düzenlenen yıllık Şehitler Haftası’nın dördüncü gününde gerçekleşti.

İsmini vermek istemeyen bir polis memuru, Maoistlerden etkilenen uzak bölgelerdeki operasyonların biraz hazırlık gerektirdiğinden güvenlik güçlerinin karakola gitmesinin iki saatten fazla sürdüğünü söyledi. Her zaman pusu veya tuzak ve mayın korkusu olduğunu da sözlerine ekledi. “Polis, Maocu bölgelere yeterli sayıda gidiyor. Jamui, en kötü etkilenen bölge ve oraya gitmek için azami önlem alınması gerekiyor. Polis, Maoistler karakolu terk ettikten sonra bilgi aldı ve hızlı hareket etmelerine rağmen aşırılık yanlıları ormandan ve engebeli araziden faydalandı.”

Merkez Yedek Polis Gücü (CRPF) memurları, Maoistlerin güvenlik güçlerini bölgeye çekmeyi ve onları pusuya düşürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Jamui bölgesi, Bihar eyaletinin Maoistlerden etkilenen bölgeleri arasında yer alıyor ve burada Maoistler 8 Nisan 2007’de Narganjo tren istasyonunun yakınında bir Howrah-Mokama yolcu trenine saldırdığında iki Demiryolu Koruma Gücü (RPF) personeli öldü ve beş kişi yaralandı. Maoistler öldürülen ve yaralanan RPF personelinin silahlarını kamulaştırdı.

14 Haziran 2013’te 150’den fazla silahlı Maoist, Patna’ya giden bir trene saldırdı ve bölgede bir RPF askeri de dahil olmak üzere üç kişiyi öldürdü. Beş kişi yaralandı ve Maoistler hedef aldıkları güvenlik güçlerinin silahlarını alarak olay yerinden çekildiler.

Kaynak: https://www.hindustantimes.com/india-news/maoists-take-control-of-railway-station-in-bihar-for-2-hrs-disrupt-rail-services-101627706894940.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu