DünyaGüncel

ÇEVİRİ | Gazete Başyazıları: Stan Swamy’nin ‘Yavaş Ölümü’ Ulusun Vicdanına Ağır Gelmeli

Önde gelen İngiliz gazetelerinin başyazıları, hasta kabile hakları aktivistine yapılan birçok adaletsizliğin altını çizerek, ölümünden devletin sorumlu olduğunu, ancak kaybın gerçekte insanların olduğunu yazdı.

Yeni Delhi: Kabile hakları aktivisti Peder Stan Swamy’nin bu hafta başında adli gözaltında ölümü, önde gelen ulusal İngiliz gazetelerinin başyazılarında, önceden bildirilmesine rağmen gerçekleşmesine izin verilen “yavaş ölüm” olarak tanımlandı.

84 yaşındaki Cizvit rahip, geçen yıl Ekim ayında ağır Yasadışı Faaliyetleri (Önleme) Yasası (UAPA) uyarınca Ulusal Soruşturma Dairesi (NIA) tarafından tutuklandı ve kefalet talebi reddedildi. Gazetelerin başyazıları, ölümünden devlet sorumlu tutarken, kaybın gerçekten halkın olduğunu belirtti. Başyazıların çoğu, sağlık gerekçesiyle kefalet talebinde bulunulmasına rağmen, uydurma suçlamalarla hapsedilme biçiminde bir kurumsal baskı modeli olduğunu ve bunun, onun adli gözaltında ölümüne yol açtığını belirtti.

‘Swamy’nin ölümü ülkenin ortak vicdanına ağır gelecek’

The Hindu, ‘Öngörülen bir ölüm: Eylemci Stan Swamy’nin ölümü üzerine’ başlıklı başyazısında, “Peder Stan Swamy’nin ölümünün arkasında kurumsal bir baskı modeli olduğunu” belirtti.

Adivasis davası için yaptığı hizmet ve aktivizmle tanınan Swamy’nin, hafif suçlamalarla haksız hapis cezasına çarptırılmasının dokuzuncu ayında öldüğün belirtildi. Ölümü, “hapishanede kötüleşen sağlığı tarafından önceden bildirilmesine rağmen, ülkenin ortak vicdanında uzun süre ağırlık oluşturacaktır.”

Gazete, güçlü bir davaya sahip olmasına rağmen, Swamy’nin esas olarak kendisine karşı başvurulan terörle mücadele yasası kapsamında kefaletle ilgili yasal engel nedeniyle kefalet talebinin reddedildiğini söyledi. “Seksen yaşlarında arkadaşlarıyla birlikte olması için geçici olarak kefalet verilmesini ya da hapishanede ölmesine izin verilmesini talep etse bile, kuşkulu yargının onun için yapabileceği en iyi şey bir hastaneye yatış büyüsüydü.”

Gazete, “Ölümündeki suçun ve sorumluluğun büyük kısmının, serbest bırakılmasına karşı çıkan NIA’ya ve haftalar önce geçici kefalet verebilecek olan mahkemeye ait olması gerektiği” iddiasında bulundu. Hapishanede kalmanın, özellikle pandemi sırasında Swamy’nin sağlığı için zararlı olduğunu belirten başyazı, tıbbi gerekçelerle kefalet talebi reddedilirken, Bombay Yüksek Mahkemesi’nin, başka bir yaşlı sanık olan Varavara Rao’ya geçici kefalet vermek için müdahale ettiğini de sözlerine ekledi. Sanık, kefaletle “saf hastalık, ileri yaş, sakatlık ve sağlık koşulları nedeniyle” verilebileceğini savundu. Başyazı ayrıca UAPA’nın kefalet reddetme özelliğinin yasallığını ve Bhima Koregaon davasının kendisinin geçerliliğini sorguladı ve “Fr. Swamy’nin ölümü acı verici bir şekilde doğru.”

Swamy’nin avukatları pipet istediğinde mahkeme üç hafta ertelendi

Indian Express, ‘Muhtemelen öleceğim’ başlıklı başyazısında, Swamy’nin adli gözaltında ölümünün adalet sisteminin en yüksek kurumlarını küçülttüğünü yazdı. Hapsedilmesinin dokuz ayı boyunca, hasta rahip “devletin ağır eline, tepkisiz bir yargıya ve bozuk bir hapishane sistemine karşı tekrar tekrar ortaya çıktı” dedi.

Swamy’nin parkinson hastalığı nedeniyle bardaktan su içmeyi imkansız hale getirdiği için avukatları onun için bir yudum su ve pipet istediğinde, mahkeme davayı üç hafta erteledi. Benzer şekilde, pandemi sırasında, “Swamy, aşırı kalabalık bir hapishanenin kendisini koronavirüse karşı daha savunmasız hale getireceği gerekçesiyle özel mahkemeden kefalet talebinde bulunduğunda, NIA, “mevcut durum kılığında sanık, küresel pandemi Covid-19, durumdan gereksiz bir şekilde yararlanmaya çalışıyor…” Yine de, tüm bu aylarda NIA, Swamy’yi sorgulamak için bir günlük gözaltı talebinde bulunmadı.” “Yargının aciliyetinin olmadığı, yurttaşların özgürlüğü için ayağa kalkma konusundaki isteksizliğinin çok fazla örneği olduğunu ve kamu aydınlarına, öğrencilere ve muhaliflere karşı acımasız yasaları kör bir araç gibi kullanmaktan çekinmeyen bir devletle karşı karşıya olduğunu” vurgulayan, başyazı, “kırılgan, hasta bir mahkemenin hayatını ve onun yargılanma hakkını koruyamamakla, devlet ve yargı sadece muhalif ve muhalifler için alanı daraltmakla kalmaz, aynı zamanda mahkemenin lanetli tarihi kararını da davet eder.”

“Bir suikast değil, yavaş bir ölüm”

The Telegraph da “Stan Swamy’nin ölümünden devlet sorumludur” dedi, ancak “bunun utancı ve ifade ettiği kayıp Hint halkınındır” diye ekledi. Cizvit rahibin ölümünün “bir suikast değil, yavaş bir ölüm” olduğunu söyledi. Gazete, Swamy’nin Elgaar Parishad davasıyla bağlantılı olarak birkaç şair, gazeteci, öğretmen ve avukatla birlikte nasıl tutuklandığını hatırladı; aşiret halkının hakları için, topraklarının yabancılaşmasına ve protesto ettiklerinde genç aşiret insanlarının Maoist olarak hapsedilmesine karşı nasıl ömür boyu savaştığını belirtti. Şimdi, “Sağlığının hızla kötüleşmesinin ardından Maoist bağlantılarla suçlanarak gözaltında ölmesi acı bir ironi” dedi.

Editoryal, Swamy’nin ölümünün “Yargıtay’ın kefaletin kural olması ve hapis cezasının özel durumlar dışında istisna olması gerektiğine dair vurgulu açıklamasına rağmen, savcılık veya soruşturma kurumlarının tavsiyesi altında kefalet vermeyi reddetme alışkanlığının” altını çizdiğini söyledi. Stan Swamy ve Elgaar Parishad davasında tutuklanan diğerlerinin kefaletle serbest bırakılmasının reddedilmesinin Yüksek Mahkeme kararlarına aykırı olduğu, sanığa hükümlü olarak muamele edilmesinin adalet ilkelerini bozduğu belirtildi. Davanın, “kentsel Naksallar” olarak etiketlenenlere uygulanan muameleyle ilgili “insanlık sorununu” da gündeme getirdiğini söyledi.

Swamy’nin mahkûm arkadaşlarından Varavara Rao, ailesinin çaresiz çabalarının ardından altı aylık kefaletle serbest bırakılırken, fiziksel ve zihinsel sağlığı da tanınmayacak şekilde kötüleşti.

Dört adaletsizlik vakası

Times of India, Swamy’nin ölümünü “bir ilkenin ölümü” olarak nitelendirdi. Kabile aktivistinin ölümünün “adalet sistemini, usulleri ve yargıçların yasaları okumasını sarsması gerektiğini” söyledi.

Gazete başyazısı, Swamy’nin ölümünün “tamamen önlenebilir bir trajedi” olduğunu söyledi ve “ceza adalet sisteminin hemen hemen her parçasının” bundan sorumlu olduğunu belirtti. Swamy’nin nasıl haksızlığa uğradığını gösteren alanları belirledi. Başyazıda “Birincisi, yargılanmıyordu bile. Geçen yılki NIA tarafından dosyalanan Elgar Parishad suçlama belgesinde daha fazla işlem bekliyordu. İkincisi, NIA, Swamy’yi suçlama belgesini doldurmadan sadece bir gün önce tutukladı. Bu, gözaltı sorgulaması için ona ihtiyacı olmadığını gösterdi. Bu nedenle, Swamy kefaletle serbest bırakılsaydı, soruşturmanın dürüstlüğü tehdit edilmeyecekti” denildi.

Ayrıca, “NIA, ciddi sağlık sorunları olan 84 yaşındaki bir kişinin ve pandemi şiddetliyken hapse atılan birinin kefalet talebine karşı çıktığı” için “ağır bir adaletsizlik” olduğunu kaydetti. Son olarak, başyazıda, mahkemenin sağduyu, basit edep ve yargı ilkeleri açısından, tanıkları korkutamayan veya kaçma riski oluşturamayan parkinson hastası bir seksen yaşında birinin kefaletini geciktirerek başarısız olduğu belirtildi.

Terör eylemlerini tanımlayan ve kefaletten vazgeçiren UAPA hükümlerinin yeniden gözden geçirilmesi için artık güçlü bir davanın mevcut olduğunu belirten başyazı, “Swamy’nin trajik ölümü sisteme ihtiyaç duyduğu sarsıntıyı verecek mi?”

Kaynak https://thewire.in/media/stan-swamy-slow-death-nation-conscience-newspaper-editorials

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu