Güncel

ÇEVİRİ | Ermeni kilisesini temelden yok ettiler!

Azerbaycan 2020 yılında başlattığı savaş sonucunda işgal ettiği Artsakh Cumhuriyeti Meryem Ana (Surb Mariam Astvatsatsin) Kilisesi’ni tamamen ve temelden yok etmiş.

Azerbaycan 2020 yılında başlattığı savaş sonucunda işgal ettiği Artsakh Cumhuriyeti Hadrut bölgesinde, Mekhakavan (Cabrayil) yerleşiminde bulunan Meryem Ana (Surb Mariam Astvatsatsin) Kilisesi’ni tamamen ve temelden yok etmiş.

BBC ekibi Cabrayil’de çekimler gerçekleştirirken gazeteci Jonah Fisher Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nin görüntülerini almak istemiş. Bu kilise Azerbaycan’ın işgaline uğradıktan sonra terörist-askerlerden biri kilisenin üzerine çıkıp haçı devirmeye çalışmıştı.

Fakat BBC gazetecinin tanık olduğu gerçek çok daha korkunç oldu. Kendilerini eşlik eden Azerbaycanlı polise “Kilise nerede?” sorduğunda aldığı cevap “Bilgimiz yok” oldu.

Britanyalı gazeteci kilisenin yerini kendisi tespit etmiş ve Ermeni kilisesinin temelden yok edildiğine şahit olmuştur. Kilisenin yerinde boş bir araziden başka hiçbir şey bulamamıştır. Sadece yerde kiliseden kalan ufak taşlar mevcuttu.  Fisher bir daha “Kilise nerede?” diye sorduğunda polis “muhtemelen savaş sırasında yıkıldı” diye cevap vermiştir. Ancak gazeteci, savaş sırasında yıkılmasının imkansız olduğunu ve daha sonra çekilen videolarda görüldüğünü öne sürüyor.

Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Danışmanı Hikmet Haciyev ile görüşme sırasında BBC gazetecisi Jonah Fisher ona kilisenin eski resimlerini ve şu an kilisenin yerinde olan boşluğu fotoğraflarla göstermiş, kilisenin temelden yok edildiğini söylemiştir. Haciyev ise buna cevaben sadece bilgisi olmadığını ve bu bilginin kontrol edilmesi gerektiğini dile getirmiştir.

Ermeni tarihi ve kültür mirasının yok edilmesi artık Azerbaycan Hükümeti için sıradan bir alışkanlık haline gelmiştir. Daha önce de Azerbaycan devleti Ermeni Şuşi şehrinde bulunan Surb Hovhannes Mkrtich kilisesini harabeye dönüştürmüştü.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/av/world-europe-56530604

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu