DünyaGüncel

ÇEVİRİ | Chhattisgarh Çatışması: Yaralı Güvenlik Personeli; “400 Maoist’in kurduğu tuzağa düştük”

Devlet yetkilileri: "Maoistlerin şifreli mesajlarını dinlediğimizi bildiklerine dair açık işaretler" olduğunu söyleyerek istihbarat başarısızlığına işaret ettiler.

Chhattisgarh’ta Maocu savaşçıların 22 güvenlik personelinin öldürüldüğü en ölümcül saldırısından iki gün sonra, çatışmadan kurtulanlar yaşananların tek bir olası açıklaması olduğunu söylüyorlar: İyi kurulmuş bir tuzağa düşmüşlerdi.

Pusuya yol açan hatalı istihbarat hakkında da sorular gündeme geldi. Çatışmada yaralanan Chhattisgarh’lı bir polis memuru The Indian Express’e “O kadar çok vardı ki, o kadar ani yaşandı ki her şey … kesinlikle önceden planlanmış olmalı” dedi. Halen Bijapur’daki bir hastanede bacağında şarapnel yaralanması ve kolunda hafif bir tabanca yarası nedeniyle tedavi görüyor.

Polis, çatışmanın Cumartesi günü bir istihbarat üzerine harekete geçen güvenlik güçlerinin Bijapur semtindeki bir Maocu sığınağa baskın düzenlemesiyle patlak verdiğini söyledi.

Öldürülen 22 kişinin yanı sıra 31 kişi de yaralandı. Bir güvenlik gücü üyesi ise hala kayıp.

Maoistler, en yoksullar için daha fazla iş, ülkenin yerli toplulukları için toprak ve doğal kaynaklardan pay için savaştıklarını söylüyorlar. Onlarca yıldır, bu gruplar Chhattisgarh’ın sık ormanlarında faaliyet göstererek hükümete karşı silahlı bir ayaklanma başlattılar. Ancak Cumartesi günkü bilanço, 2017’den bu yana grupla savaşan güvenlik güçleri için en ağır olanıydı.

“Üç koldan saldırı”

The Times of India’ya göre, İçişleri Bakanı Tamradhwaj Sahu, çok sayıda Maoist’in toplantı düzenlediği bilgisi üzerine, Bijapur ormanlarının derinliklerinde yaklaşık 2.000 askerin operasyona gittiğini söyledi.

Merkez Yedek Polis Gücü’nün seçkin CoBRA birimine, Bölge Yedek Muhafızına ve Özel Görev Gücü’ne ait güvenlik personeli isyan karşıtı operasyonun bir parçasıydı.

Kimliği açıklanmayan yetkililer The Indian Express’e, ikisi Sukma bölgesinden ve sekizi Bijapur’daki üç kamptan olmak üzere toplamda 10 ekiple operasyon başlatıldığını söyledi. Altı ekipten biri District Reserve Guard (DRG) ve Special Task Force, diğeri DRG ekibi ve bir CoBRA ekibinden oluşan üçü, 2 Nisan gecesi saat 22:00’de bölgeye indirildi.

Bölgede toplanan Naksalistleri köşeye sıkıştırmak için bir plan yapıldı. Ancak o gün birkaç şey ters gitti. Çatışmadan sağ kurtulanlardan biri The Times of India’ya üç koldan 400’den fazla Maoistin saldırısına uğradığını söyledi.

Pusu hatları Tekulguda köyü yakınlarında 2 km’yi aştı. Tekulguda, Jonaguda ve Jeeragaon köyleri yakınlarında silahlı çatışmalar başladığını söyledi. Yetkililere göre başka kırmızı bayraklar da vardı. Bir güvenlik görevlisi The Indian Express’e “Güvenlik personelinin geçtiği iki köy Jeeragaon ve Tekulguda tamamen boştu” dedi.

“Her iki köy de boşaltıldı ve bir şeylerin ters gittiğini çok geç fark ettik.”

Diğer bir yetkili The Times of India’ya, yaralı meslektaşlarını terk edilmiş Tekulguda köyüne taşıdıklarını, ancak “üzerlerine hançerlerle saldıran” Maoistlerle karşılaştıklarını söyledi.

Bölgedeki köylüler, “1 km’nin üzerine dağılmış güvenlik personelinin kana bulanmış cesetlerinden” söz ediyorlar.

Bir köylü gazeteye verdiği demeçte, “Tekulguda’da açık bir tarlada ve kulübelerde kurşunla delinmiş ve bıçaklanmış cesetler bulundu” dedi. “Cesetlerden birkaçı pantolonsuzdu.”

Çatışma alanına ulaşmak bir gün sürdü

The Times of India’ya göre, pusu haberi Cumartesi öğleden sonra silahlı çatışma devam ederken geç saatlerde ortaya çıktı. O zamana kadar polis sadece beş kişinin öldüğünü doğruladı.

Pazar günü 500 polis personelinden oluşan bir kurtarma ekibi, yoğun ormanlarda 24 saat gezindikten sonra çatışma alanına ulaşabildi. Güvenlik personeli meslektaşlarının cesetlerini almak için geri döndüklerinde, dört bir yandan etraflarının sarıldıklarını fark ettiler.

İçlerinden biri The Indian Express’e “Yaralı ve ölülerimizi taşımaya çalıştık, ancak sonunda onları geride bırakmak zorunda kaldık” dedi.

Hatalı İstihbarat

Bazı haberlerde yetkililerin Cumartesi günkü pusunun hatalı istihbarat bilgilerinin bir sonucu olduğunu söyledikleri aktarıldı.

Chhattisgarh Polisi, operasyonun Maoistlerin ölümcül 1. Taburu komutanı Hidma’nın varlığına ilişkin istihbarat bilgilerine dayanılarak başlatıldığını söyledi.

CoBRA’nın kimliği belirsiz diğer yetkilileri de aynı şeyi The Indian Express’e doğruladı. NDTV’ye göre operasyon, Jagargunda-Jonaguda-Tarrem kuşağındaki bir Sujatha’dan gelen bilgilere de dayanıyordu.

Raporlara göre bunun bir tuzak olduğu ortaya çıktı. Üst düzey bir polis memuru The Indian Express’e “Bizimle oynuyorlar” dedi. “Üzerimize açtıkları ateş ve aldıkları pozisyonlar, bunun çok iyi planlandığını gösteriyor.”

Yetkili, “Maoistlerin kodlarını dinlediğimizi bildiklerine dair açık işaretler” olduğunu söyledi.

Operasyonel boşluklar da vardı.

Yetkili, “elit CoBRA savaşçıları da dahil olmak üzere 21 askerin silahlı çatışma sırasında nasıl öldüğüne dair zor sorular sorulacak” dedi. “Maoistler o kadar çok zamana sahiptiler ki, adamlarımıza ait tüm silah ve teçhizatımızı el koyabiliyorlardı ve cesetler saatlerce orada yatıyorlardı.”

“Daha da endişe verici olan şey, bunun ormanların derinliklerinde olmamasıdır. Gazeteciler ertesi sabah bu noktaya vakit kaybetmeden ulaştı çünkü kamplardan ve ana yoldan sadece yarım saat uzaklıkta.”

Ancak Chhattisgarh eyaletinin başbakanı Bhupesh Baghel ve CRPF Genel Müdürü Kuldeep Singh herhangi bir istihbarat başarısızlığını reddetti. Singh, “Bir tür istihbarat başarısızlığı olsaydı, güçlerimiz operasyon için gitmezdi,” dedi. “Ve operasyonel bir başarısızlık olsaydı, bu kadar çok Maoist öldürülmezdi.”

Kaynak: https://scroll.in/latest/991409/chhattisgarh-encounter-walked-into-a-trap-laid-by-400-maoists-say-injured-security-personnel

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu