EmekGüncel

Cerrahpaşa işçileri sefalet zammına karşı eylemde: Sadaka değil toplu sözleşme

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde dayatılan yüzde 7 zamma karşı yürüyen sağlık işçilerine polis engel oldu. Dekanlık önünde oturma eylemi yapan işçiler sözleşme haklarını istedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde çalışan ve Türk-İş’e bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasına üye olan sağlık işçileri eşit işe eşit ücret talebiyle eylem yaptı.

Evrensel’in haberine göre; bu dönemde Sağlık Bakanlığının da bağlı olduğu Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) Cerrahpaşa işçilerine yüzde 7 zam öneriyor. Sefalet zammını kabul etmeyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri rektörlüğün TUHİS’ten çekilmesi talebiyle dekanlık önünde eylem yaptı.

Rektörlük ile sendika arasında görüşmeler sürerken yeniden dekanlık önünde toplanan işçiler sağlık işçisinin çalışma şartlarını anlattı. Açıklamada söz alan bir işçi, “Pandemi süreci boyunca büyük emekler vererek çalıştık ve hâlâ çalışmaya devam ediyoruz. Bu emeklerin karşılığı TÜHİS değildir, bu emeğin karşılığı televizyonlardan teşekkür etmek, üç beş gün balkonlardan alkışlamak değildir. Cerrahpaşa işçisi TÜHİS ile değil Cerrahpaşa yönetimiyle masaya oturmak istiyor. Sefalet zammı değil yaşanacak ücret istiyoruz” dedi.

TÜHİS’in sağlık işçilerinin sorunlarına çözüm olmadığını söyleyen işçi, “30+30 ikramiyelerini çalışma saatlerinde eşitlik istiyoruz. Aynı işi yaptığımız personel ile aynı ücreti almak istiyoruz. Karşımızda TÜHİS’i değil kim adına emek veriyorsak onu görmek istiyoruz” diye konuştu.

Toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiği Cerrahpaşa’da rektörlüğün işçilerin taleplerini değerlendirmek için süre istediği aktarıldı. Değerlendirmeden çıkacak sonuca göre sağlık işçileri çarşamba günü eyleme devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu