Güncel

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 10 maddelik bildiri yayımladı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılmasını öngören yasa tasarısını protesto eden akademisyenler 10 maddelik bildiri yayınlandı ve bu yanılgıdan dönülmesini istedi.

H. Merkezi: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılmasına öğrenciler ve akademisyenlerin tepkisi sürüyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dün yapılan kitlesel yürüyüşün ardından bugün (27 Nisan) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran’ın amfide okuduğu bir bildiri açıklandı.

 

10 maddelik bildiri özetle şu şekilde;

1- Akla yatkın bir gerekçe gösterilmeden İstanbul Üniversitesi’nden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi koparılarak küçültülmek isteniyor. İstanbul Üniversitesi’ni bölerek gücünü azaltmak ve marka değerini düşürmek hiç kimsenin faydasına olmayacaktır.

2- Bugüne kadar birçok üniversitenin kuruluşuna öncülük etmiş, ‘üniversite kuran üniversite’ olmuşken, bugün İstanbul Üniversitesi’nin bölünmeye çalışılması anlaşılmaz bir durumdur. İstanbul Üniversitesi bir dünya markasıdır ve markanın değerinin yitirilmesine izin verilmemelidir.

3- İki tıp fakültesi olması İstanbul Üniversitesi’ne her zaman güç katmıştır. Türkiye’deki hekimlerin ve tıptaki akademik kadroların çok önemli bir bölümü bu iki fakülteden çıkmıştır.

4- Üniversiteler ilim ve irfan yuvalarıdır. Var olanın bölünmesi ve küçültülmesi ilime ve yüzyıllar boyunca geliştirilen bilimsel kültüre darbe vurmaktan öte bir şey değildir.

5- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni İstanbul Üniversitesi’nin kökünden kopararak İstanbul Üniversitesi’nin sağlıktaki gücünü azaltmanın kime nasıl bir yarar getireceğini anlamış değiliz.

6- Çok zor bir sınavı başararak ilk 1500 sıralamasına giren, ülkemizin her köşesinin en zeki çocuklarının Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni tercih etmelerini iyi anlamak ve okumak gerekir. Üniversite tercih sıralamasında değeri azaltılacak olan bir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kimin işine yarar?

7- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul Üniversitesi’nin şemsiyesi altında yer almaktadır. Bu şemsiyeyi yıpratmak, Cerrahpaşa’nın marka değerini azaltmak kimin faydasınadır?

8- Bu yasa tasarısı bilimsel ve akademik platformda tartışılmadan birkaç kişinin gayreti ile yazılmış bir oldu-bittiden öte değildir ve kabul edilemez.

9- Bu yasa tasarısı ili son 7 yıldır üzerinde çok büyük emek ve bütçe sarf edilen yeni Cerrahpaşa projesinin ne olacağı müphem hale gelmiştir.

10- Yasa tasarısının duyulduğu 20 Nisan tarihinden itibaren en başta öğrenciler olmak üzere sayıları 10 bine yaklaşan tüm mensuplarımız ve üniversitenin diğer biriminden katılan akademik personel ile birlikte her gün tek yürek olarak kamuoyuna çağrı amacıyla bir araya gelmektedir. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve devlet büyüklerimizi önemli bir yanılgıdan döndürmek temel gayemizdir.

 

“Susma bölmeye hayır”

Bildirinin okunmasının ardından dışarı çıkan öğrenciler ve akademisyenler, “Cerrahpaşa bizimdir bizim kalacak”, “Susma bölmeye hayır” sloganlarıyla bir süre yürüyüş düzenleyerek eylemi sonlandırdı. Öğrenciler ve akademisyenler, bugün saat 15.00’da yeniden dekanlık önünde buluştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu