GüncelManşet

Çelê’de gerilla TSK’nın “gizli birlikleri”ni vurdu, asker devlet hastanesini kapattı!

H. Merkezi: Colemêrg’in (Hakkari) Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Ertuş dağlarında konuşlanan TC ordusuna bağlı iki “gizli birlik” mevziisini açığa çıkaran HPG’li gerillalar mevziileri düşüren etkili eylemler gerçekleştirdi. Askeri hastanenin dolduğu bölgede asker devlet hastanesine el koyarak hastaneyi halka kapattı.

“Son 30 yılın en kapsamlı operasyonlarını yapıyoruz” diyerek yola koyulan faşist Türk ordusunun bu heyecanı, gerilla bölgelerinde yediği darbelerle sönümleniyor. HPG’ye bağlı gerillalar, Colemêrg’in (Hakkari) Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Ertuş dağlarında TC ordusuna ağır darbeler vurmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl şiddetli çatışmaların yaşandığı Şehit Zekî tepesinde TC ordusuna ait iki mevzi tümden imha edildi. Eylem sonrası Türk ordusuna ait çok sayıda silah, mühimmat ve yaşamsal malzeme gerillaların eline geçti.

 

“Asker bölgeye gizli birlikler mevzilendirme çabasında”

Şehit Zeki tepesinde Türk askerlerine ait iki mevziinin tümden imha edildiğini dile getiren HPG gerillası Cudi, ANF’ye verdiği röportajda TC ordusu askerinin bölgeye gizli birlikler mevzilendirmeye çalıştığını kaydederek, “Arkadaşlarımız Ertuş’ta Zap şehitleri anısına etkili eylemler gerçekleştiriyorlar. En son alanda bulunan Şehit Zeki tepesinde düşman gizli birlikler şeklinde mevzileniyorlardı. Arkadaşlarımız bu birliklerden birini denetime aldı konumlandıkları birbirine yakın mesafede olan iki mevziiye mayın döşediler. Üç asker mevziiye gelirken arkadaşlar sabotaj eylemi gerçekleştirdiler. Burada askerlere hem yaşamsal malzemeler bir de bazı silahlara ait parçalar arkadaşlarımızın eline geçti” dedi.

 

“Askerin gizli birliklerine, tabiri caizse ‘inlerine’ girdik”

Eylemde 3 askerin öldüğünü ve diğer askerlerin de eşyalarını bile almadan kaçtığını kaydeden Cûdî, ele geçirilen malzemelere ilişkin şu bilgileri verdi: “Sabotaj eyleminin yapıldığı mevziide üç asker ölürken yakınlardaki diğer askerler eşyalarını bile alamadan kaçıp gittiler. Eylemden hemen sonra ölülerini çıkarıp oradan uzaklaştılar. Arkadaşlar tepeye girip mevziileri kontrol ettiler. Burada askerlere ait çantalar ve askeri mühimmat vardı. Ağaç dallarını uçmuş kıyafet parçaları, özel yapım yağmurluklar, çantalar, sis bombaları, aydınlatma ışığı, yaşamsal mühimmatlar ve MG-3 silah ayağı gibi bir çok malzemeyi oradan bırakıp kaçmışlardı. Arkadaşlarımız bütün bu eşyalara eylemden kısa bir süre sonra el koydu.

Bölgede iki mevziinin tümden imha edildiği bilgisini paylaşan Cûdî, eylemin yapıldığı yerin Türk ordusu için stratejik önemde bir yer olduğunu kaydederek, “Tabiri caizse arkadaşlarımız inlerine girerek, onları vurdular” dedi.

 

Askeri hastane doldu, devlet hastanesine el konuldu

Bu eylemin ve çatışmaların ardından yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, askerin kayıpları açıklanandan daha fazla. Ölü ve yaralı askerler çatışma bölgesinden Colemerg’deki askeri hastaneye kaldırılıyor. Son günlerce çok sayıda cenaze ve yaralı askerin getirilmesinden dolayı askeri hastanenin dolduğu anlaşılırken yaralı ve ölü askerler Hakkari Devlet hastanesine taşınmaya başlandı. Yerel kaynaklar, hastanenin halka kapatıldığı ve giriş çıkışların asker denetimine alındığını aktardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu