EmekGüncel

Cargill işçilerine polis barikatı!

Direnişlerinin 1000. gününde Tarım Bakanlığı önünde açıklama yapmak isteyen işçilerin sendikadan çıkış yapılmasına izin verilmiyor

ANKARA: Bursa’daki Cargill fabrikasında çalışırken Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Cargill işçilerinin direnişi 1000. gününde. Direnişçilerin 1000. gününde Tarım Bakanlığı önünde yapacağı basın açıklaması öncesi Tek Gıda-İş Sendikası’nın Ankara Şubesi önünde polis barikatı kuruldu.

Tek Gıda İş Sendikası’nda çıkıp topluca Bakanlık önüne geçmek isteyen işçilerin önü polis tarafından kesildi. İşçilere sendika önünde açıklama yapmaları dayatılırken işçiler ise bakanlık önünde ısrarcılar. İşçiler yapmak istedikleri basın açıklaması için Sağlık 1 Sokaktaki Tek Gıda İş Sendikası önünde polis ile görüşmelerine ve direnişlerine devam ediyor. Ankara Partizan okurları da işçilere destek için Tek Gıda-İş Sendikası önüne gitti.
Ayrıca işçilerden aldığımız bilgiye göre destek için Bakanlık önüne geçen kitle direnişçilerin vazgeçtiği söylenerek dağıtılmış.
Tarım ve Orman Bakanlığı önünde açıklama yapmaları engellenerek ablukaya alınan 14 Cargill işçisi, Tek Gıda-İş önünde direniş kararı aldı. İşçiler geceyi dışarıda geçirecek
Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tek Gıda-İş) üyesi 14 işçinin direnişi 1000’inci gününde devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı önünde yapmak istedikleri açıklamanın engellenerek Tek Gıda-İş Genel Merkezi önünde ablukaya alınan işçiler, talepleri karşılanmadan direnişten vazgeçmeyeceklerini belirterek, eylemlerini sendika binası önünde sürdürme kararı aldı. Sendikanın önünde bulunan işçilere destek vermek isteyen demokratik kitle örgütü üyeleri de polis tarafından uzaklaştırıldı. Polis, işçilere sık sık açıklama yaparak, dağılma çağrısında bulundu.

‘Onurumuz için direniyoruz’

Sendika binası önünde açıklama yapan Tek Gıda İş Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, “Cargill 14 işçiyi, 17 Nisan 2018’de işten attı. Bursa Bölge Mahkemesi dava sonucu 12 işçi haklı bulundu, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarıldıklarına hükmetti ve işe iade kararı verdi. Cargill mahkeme kararını uygulamayı reddediyor. İşçilerin işe iade talepleri karşılanana kadar direnişimiz devam edecek. Salgın nedeniyle bakanlık önünde açıklama yapmamızı engelliyorlar. Biz haklıyız, hakkımızı alana kadar devam edeceğiz. Bu geceyi burada dışarıda geçireceğiz, gerekirse Ankara soğuğunda kaldırımda oturacağız. Onurumuz için direniyoruz ve direnmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.
İşçiler, açıklamanın ardından tüm engellemelere rağmen sendika binası önündeki bekleyişini sürdürüyor.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu