Emek

“Cargill artık sendika düşmanlığını bırakmalı”

Cargill işçileri, Levent'te yer alan PepsiCo önünde gerçekleştirdiği eylemle direnişi sürdüreceğini vurguladılar.

Bursa Orhangazi’de bulunan Cargill Fabrikası’nda 14 işçi Tek Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılmıştı. İşten atılan işçiler, fabrika önünde direnişe geçerek kapı kapatma eylem yapmaya başladı. Salgın nedeniyle ara verdikleri eyleme geçen hafta fabrika önünde yeniden başlayan işçiler, direnişin 874’üncü gününde Cargill müşterisi olan PepsiCo önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme aralarında Partizan’ın da bulunduğu çok sayıda devrimci-demokrat kurum ve sendika da destek verdi.

Eylemde konuşan Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya Cargill’in artık sendika düşmanlığını bırakarak atılan 14 işçinin geri alınması gerektiğini vurguladı. Direnişin Cargill’in İstanbul’daki tüm müşterileri önünde yapılacağını da vurgulayan Karlıkaya, işe dönülmemesi halinde eylemleri artıracaklarını söyledi. Karlıkaya, okuduğu basın metninde Cargill’in bir Amerikan tekeli olduğunu ve Türkiye’de gün geçtikçe büyüdüğünü hatırlatarak, Cargill işçilerinin 2012 yılında anayasal hakları olarak başka bir sendikaya üye olduklarını belirtti. Üye olan işçilerin haksız bir şekilde işten çıkarıldığını vurgulayan Ören, yapılan tüm baskılara karşı işçilerin sendikaya üye olarak 2018’de örgütlenmelerini tamamlandığını ifade etti. Hukuka uygun olarak Çalışma Bakanlığına yetki başvurusu talebinde bulunulduklarını belirten Karlıkaya, Cargill işvereninin hukuka aykırı bir şekilde yetki tespiti başvurusundan bir ay sonra 14 işçiyi “kota fazlalığı ve daralma” bahanesiyle işten çıkardığını ifade etti.

Üretim kapasitesinin sürekli arttığını çok iyi bildiklerini söyleyen Karlıkaya, Cargill patronuna, “Sizler asla dürüst davranmıyorsunuz! Çünkü işten çıkartılan arkadaşlarımız sizlere yıllarca emek veren, hatta sizin performanslarını beğenerek ödül verdiğiniz arkadaşlarımızdı. Çünkü sendika gelirse, dürüst çalışmak zorundasınız, adaletli olmak zorundasınız, yıllarca emeğini sömürdüğünüz işçinin refah payını yükseltmek zorundasınız. Çünkü sendika gelirse, insan gibi yönetmek zorundasınız. Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan bir işçiyi asla istemiyorsunuz” diye seslendi.
Önümüzdeki günlerde Cargill şirketinin en büyük müşterilerinden olan Burger King restoranları önünde de eylemler yapmayı planladıklarını dile getiren Ören, “Şunu iyi bilmelisiniz ki; sendika isteyen Cargill işçisi TEKGIDA-İŞ ile mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. İşçi hak ve özgürlükleri, patronların insafına, yerel yöneticilerin sorumsuzca aldığı kararlara teslim edilmeyecek kadar değerlidir ve biz bu değer uğruna her türlü kavgayı vermeye devam edeceğiz” dedi.
Basın açıklamasının ardından işçiler, PepsiCo yöneticilerine durumlarını anlatan bir mektup verdi. Mektup verilmesinin ardından işçiler Ataşehir’de bulunan Cargill Merkez Ofisinin önüne geçerek oturma eylemine devam etti.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu