Güncel

Can TV 1 Mayıs’da yayın hayatına giriyor

Alevilerin sesi olmayı amaçlayan Can TV, 1 Mayıs günü yayın hayatına başlıyor.

H.Merkezi: Alevilerin sesi olmak için yola çıkan Can TV, Eutelsat – Hotbird uydusu üzerinden 1 Mayıs tarihinde yayın hayatına başlayacağını Yayın Kurulu tarafından yaptığı açıklama ile duyurdu.

Can TV Yayın Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Alevilerin sesini susturmak isteyenlere inat, hak ve hakikat yolunda sesimizi yükselteceğiz” denildi. Türkiye’de, genel olarak muhalifler üzerindeki tüm baskıları kınayan Can TV Yayın Kurulu açıklamasında; “Tek ve bir diye hayata geçirilen, Türk ve İslam dışındaki tüm farklı inanç ve halkların yok edilmesi üzerine inşa edilen bu rejime karşı sesimizi yükseltmeyi hak olarak biliyoruz. Tüm bu baskılara bir an önce son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” şeklindeki açıklaması ile Alevilerin sesi olacaklarını vurguladı.

“Can TV Tüm İnançlara Saygılı Ve Eşit Mesafede Duracaktır”

Özellikle Alevi medyası ve toplumuna yönelik haksız sindirme politikalarına dikkat çeken açıklamada, KHK’ler veya başka keyfi kararlar ile kapatılan başta Alevilerin sesi TV10 ve Yol TV olmak üzere tüm kurumların haklarının iadesi ve mallarına el konulan TV10 ve diğer kanalların mallarının geri verilmesini talep edttikleri dile getirerek “Can TV olarak yayın çizgimizin özü, Alevi inancına yönelik her türlü saldırıya karşı durmak olacaktır. Alevi toplumunun diğer inançlar ve toplumlarla eşit ve özgür olarak inancını ve kültürünü yaşaması için hizmeti hak göreceğiz. Bunun sağlanması için hem Alevilerin doğru haber, bilgi, enformasyona ulaşmaları hem de Aleviler hakkında diğer inanç ve toplumların doğru haber, bilgi ve enformasyona sahip olmaları başlıca hedeflerimizden olacaktır” ifadeleri yer aldı.

Can TV’nin Alevi inancının ‘Yol bir sürek bin bir’ ilkesini esas alarak farklı görüşlere saygılı olmayı hedef edindiği vurgulanan açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Fakat Alevi inancının asimilasyonuna hizmet eden odakların karşısında yer alacak ve Aleviler arasında ayrımcılık yapanlardan uzak duracaktır. Can TV olarak Alevi inancının ve kültürünün yaşanması, yaşatılması ve tanıtılması için gerekli programların üretilmesine yönelik her türlü imkanı kullanacaktır. Başta Alevi Ocakları ve Dergahları olmak üzere tüm Alevi inanç ve kültürel varlığının özüne uygun olarak yayına yansıtılması için hassas davranacaktır. Can TV inanç farklılıkları ve halkların farklılıklarını zenginlik olarak görmektedir. Bu konuda Alevi inancına – inanç öğretisine uygun olarak tüm inançlara saygılı ve eşit mesafede duracaktır”

“1 Mayıs’ta yayın hayatına başlıyoruz, Xizır yoldaşımızdır”

“Aleviliğin yoğun olarak yaşandığı Mezopotamya ve Anadolu coğrafyalarındaki tüm halklara aynı nazarla bakacak, halklar arasındaki eşitliğin, barış ve kardeşliğin gelişmesine hizmet edecektir” denilen açıklamada,

“Can TV başta Türkiye ve Kürdistan olmak üzere Alevilerin yaşadığı her yerde bulunmaya ve dünyanın her yerinde yaşayan Alevilere ulaşmayı amaçlayacaktır. Can TV daha önce takdir edilen bir yayıncılığa imza attıktan sonra KHK ile kapatılıp mallarına el konulan TV10 tecrübesini önemli bir kazanım olarak görecektir. Bu tecrübeyi yayınlarına taşımaya özen gösterecektir. Bu amaçla Can TV 1 Mayıs’da Eutelsat – Hotbird uydusu üzerinden yayına başlayacaktır. Xızır yoldaşımızdır…”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu