GüncelManşet

Bursa’da Newroz ateşi tüm baskılara inat, zalim DEHAK’ların başı’na yakıldı!

Bursa’da Newroz’a binlerce kişi katıldı. HDP Bursa İl Eşbaşkanı Yüksel Akgün söz aldı. AKP iktidarının Ortadoğu politikalarına değinen Akgün, Efrîn’de çetelerin Kawa’nın heykelini yıkmasına karşın, binlerce Kawa’nın mücadele ettiğini söyledi. “Ve tüm baskılara inat biz kazanacağız” dedi.

Bursa: HDP “Tüm baskılara inat biz kazanacağız” şiarıyla düzenlenen Newroz mitingi Arabayatağı Pazar alanında saat 15.00’te toplanmaya başladı.

Newroz alanının çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken, arama noktalarında didik didik arama yapıldı.

Sahnenin arkasında, “Newroz Piroz Be” yazılı pankart yer alırken, alanda “Newroz piroz be” ve “Newroz kutlu olsun” yazılı flamalar ve HDP flamaları ile alan süslendi. Mitinge, KESK Bursa Şubeler Platformunda, “Barsın, kardeşliğin, özgürlüğün ve baharın adı newroz kutlu olsun” pankartı ve flamaları ile katıldılar.

Mitingin açılış konuşması Newroz selamlanarak, Newroz’un mücadele ve direniş günü olduğu ifade edildi. Ardından devrim şehitleri için saygı duruşu gerçekleşti, “Şehid namirin!” sloganı atıldı. Saygı duruşunun ardından sahneye çıkan yerel sanatçıların, söyledikleri ezgiler ve marşlarla, halaylar çekildi.

Ardından söz alan HDP Bursa İl Eşbaşkanı Filiz Ejderoğlu, tutuklu HDP milletvekilleri imzalı mesajı tüm hapishanelerdeki tutsaklar adına okudu.

Günümüz DEHAK’larının saldırganlığının altı çizilen mesajda Efrîn’de yaşanan işgal teşhir edildi.

Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağır tecrittin kaldırılması istendi, Newroz ruhuyla mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

“Başka bir ülkenin topraklarını girmenin anlamı nedir”

Bes ay geçkin tutuklu kalan ve kısa bir süre önce taliye olan, HDP Bursa İl Eşbaşkanı Yüksel Akgün söz aldı.

AKP iktidarının Ortadoğu politikalarına değinen Akgün, Efrîn’de çetelerin Kawa’nın heykelini yıkmasına karşın, binlerce Kawa’nın mücadele ettiğini söyledi. “Ve tüm baskılara inat biz kazanacağız” dedi.

Ardından HDP Batman Milletvekili Saadet Becerekli söz aldı. Newroz’un tarihsel önemine değinen Becerekli, bugüne kadar farklı farklı dönemlerde Newroz kutlamaları gerçekleştirdiklerini, en önemlisinin 2013 Diyarbakır Newroz’u olduğunu söyledi. Söz konusu mitingde barış çağrısının yükseltildiğini hatırlatan Becerekli, AKP’nin bu masayı devirdiğini, halkların barış özlemini yok ettiğini ifade etti ve Efrîn’deki işgalin de aynı politikanın devamı olduğunu ve “başka bir ülkenin topraklarını girmenin anlamı nedir” diye ekledi.

Becerekli, Newroz ruhuyla günümüz DEHAK’larına karşı çıkma çağrısı yaptı.

Newroz ateşinin yakılışın ardında, miting İstanbul MKM’den Ruken Yılmaz’ın seslendirdiği türkülerle ve çekilen halayların ardında miting sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu