GüncelManşet

Bursa’da Metal işçilerinin öfkesi büyüyor

Bursa: Bursa’daki Renault, Tofaş, Valeo, Coşkunöz, Mako fabrikalarında çalışan metal işçileri günlerdir protesto eylemleri yapıyorlar. Türk Metal sendikasının işçilerin basıncıyla Bosch’ta, MESS ile yapılan grup sözleşmesinden daha iyi bir sözleşme imzalaması, Bursa’daki metal işçilerini harekete geçirdi. Renault ve Tofaş başta olmak üzere Bursa’daki birçok fabrikada işçilere hâkim olan huzursuzluk ve öfke eyleme dönüşmüş durumda. MESS ile üç yıllığına sözleşme imzalayarak işçileri sefalet ücretine mahkûm eden Türk Metal bürokratlarına tepki işyerlerinden sokağa taşarken, eylemler Türk Metal yönetiminden hesap sormaya doğru genişlemiş bulunuyor.

“Demek ki daha iyi bir sözleşme imzalanabiliyormuş” diyen metal işçileri, yemek saatlerinde ve vardiya giriş-çıkışlarında eylemler yapıyorlar. Türk Metal şubesine yürüyen işçiler, bürokratlardan açıklama yapmalarını ve talepleri doğrultusunda harekete geçmelerini istiyorlar. Harekete geçen tüm metal işçileri öfkeli bir şekilde aynı sloganları haykırıyorlar: “Türk Metal Şaşırma, Sabrımızı Taşırma”, “Satılmış Sendika İstemiyoruz”, “Pevrul İstifa!”

Metal işçileri, üç yıllık sözleşmeden vazgeçilmesini, Bosch’ta imzalan sözleşmenin aynen kendilerine de uygulanmasını, atama usulüne son verilerek işyeri temsilcilerinin demokratik bir şekilde işçiler tarafından seçilmesini ve yaptıkları eylemlerden ötürü kimsenin işten atılmamasını istiyorlar. Eylemlerin fitilini ateşleyen Renault işçileri, bugün işyeri önünde bir toplantı yaparak Türk Metal’i bir kez daha uyardılar. 24 Nisanda sendika genel merkezine bir ihtarname gönderen işçiler,26 Nisan günü Bursa Kent Meydanında bir eylem gerçekleştirdiler. “Satılık sendika istemiyoruz”, “Türk-Metal istifa”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarını atan işçiler  adına fabrika temsilciler burada bir konuşma ayaptılar.

Konuşmalarda Türk-Metal Sendikasına Bursa’da örgütlü 130.000 işçiden kesilen birer yevmiyenin nereye harcandığı  sorusu soruldu..Konuşmalar sırasında alanın karşısında bulunan simit sarayında eylemi izleyen ve kendisine karşı atılan slogaları büyük bir pişkinlikle dinleyen Türk-Metal Bursa/Nilüfer şube başkanı Ruhi Biçer işçilerin tepkisi üzerine daha sonra buradan ayrılmak zorunda kaldı.

        İşçiler her türlü sendikal baskıyla ve işverenlerini işten çıkarma tehlikesiyle karşılaştıklarını buna rağmen sonuna kadar direnip geri adım atmayacaklarını belirttiler ve 5 Mayıs’a kadar sendikaya süre verem işçiler bu tarihe kadar eğer talepleri karşılanmazsa sendikadan istifa edeceklerini duyurdular

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu