Güncel

Bursa’da Maraş anması

Bursa: Bursa’da dün (24 Aralık) Kent Meydanında 1978 yılında 19- 24 Aralık tarihleri arasında yapılan sistematik katliamı protesto etmek ve katledilenleri anmak için Alevi-Bektaşi Dernekleri Platformu, demokratik kitle örgütleri ve duyarlı vatandaşlardan oluşan yaklaşık 200 kişilik kitle bir araya geldi.

Kitle adına konuşan Bursa Alevi Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Kalkan yaptığı açıklamada katliamın planlı olarak yapıldığını, sadece Alevilerin değil dönemin aydın ve sosyalist insanlarında hedeflendiğini söyleyerek başladığı basın açıklamasına “CIA bölge sorumlusunun katliam öncesi Maraş’ta toplantılar düzenlemesinin,Bülent Ecevit’in arşivinden çıkan katliamı MİT’in yaptığına dair çıkan belgeler katliamı kimim yaptığını ortaya koyuyor” diye ilave etti.

Basın açıklamasına “Maraş katliamının elebaşlarından, eski Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger, katliam davasından aklanarak milletvekili yapılmıştır. Bu katil soyadını değiştirerek alnındaki bu kara lekeden kurtulacağını sanmış, soyadını Şendiller olarak değiştirmiştir. Ökkeş Şendiller ve onun zihniyetindeki caniler sürüsü şunu bilmelidir ki, O kara leke onun ve onunla birlikte annesinin karnındaki çocuklara kadar vahşice katliam yapanların alnında ve vicdanlarında sonsuza kadar kalacaktır. Şu unutulmamalıdır ki bugün Irak’ta, Suriye’de IŞİD canilerinin yaptıkları vahşetin çok daha ileri boyutlusu Maraş’ta yapılmıştır. Dini, dili, ırkı, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun, insanlıktan zerrece nasibini almış herkesin bu katliamı lanetlemesi gerekmektedir. Bu sadece Alevi ve demokrat insanların sorunu değil, tüm insanlığın sorunudur.Gazi Mahallesi, Roboski, Gezi Parkı gibi failleri belli olan yakın dönem cinayet ve katliam davaları da gerçek anlamda bağımsız mahkemeler tarafından yeniden görülmeli, failleri hak ettikleri cezalara çarptırılarak toplum vicdanı rahatlatılmalıdır” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklaması sırasında “Kahrolsun faşist diktatörlük!” , “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu