GüncelManşet

Bursa’da Aroma’da grev coşkuyla sürüyor!

Bursa: Bursa’da faaliyet gösteren, Aroma Meyve Suları ve Nestle su işletmesi, patronu ile Tek-Gıda-İş Sendikası arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzeri greve çıkan 290 işçi, direnişlerinin 5’nçi gününde talepleri karşılanana kadar mücadele kararlığını ifade ettiler.

TİS görüşmelerinin başında Tek Gıda-İş’in seyyanen 600 lira ve her kıdem yılı için 20 lira zam talebine patronun sıfır zam dayatmış, sonrasında yapılan görüşmelerde Aroma patronu teklifini 275 lira seyyanen zamma çıkarmıştı. Daha sonra yapılan görüşmelerde Tek Gıda-İş de önerisini 460 seyyanen zam çekmişti. Ancak patronun bu teklife yanaşmaması üzere 17 Ağustos gün sabahı fabrikaya grev pankartını asılmıştı.

Direnişin 5’inçi gününde ise grevin birçok ziyaretçisi vardı. TÜMTİS Bursa Şube yöneticileri ve üyeleri, Bursa Dersim Derneği Başkanı ve üyeleri, KESK Bursa Şubeler Platformu ve Tek-Gıda-İş Mustafa Kemal Paşa Şube yöneticileri ziyaret ederek dayanışma duygularını ifade ettiler.

Bizde Özgür gelecek olarak, direnişin 5’nci gününde direnişle ilgili Tek Gıda-İş Bursa Şube Başkanı Zeki Ertürk’le, greve çıkma ve grev süreci ile ilgili bilgilendirme söyleyişi gerçekleştirdik.

Greve gelinen süreç hakkında bilgi verir misiniz?

Tüm Aroma çalışanlarına, tüm emek dostlarına bu grevin hayırlı olmasını diliyorum. Bugün grevin 5’nçi günü, dolayısıyla arkadaşlarım ilk günkü gibi, inançlı, kararlı ve direnişi sonuna kadar sürdüreceklerine inancım tamdır.

Bu sürece nasıl geldik. Bu süreçle ilgili yaklaşık 1 Ocak 2017 gününde itibaren, TİS görüşmelerimiz başladı. İlk toplantımızda tekliflerimize, patron sıfır zamla geldi. Ve yaptığımız birçok toplantıda sonuç alınmayınca, arabulucu sonucuna gidildi. Arabulucu görüşmelerinde de patron aynı söylemlerini devam etti. Yani sıfır zam dedi. Kendilerinin zam verecek güçlerinin olmadığını söyledi. Bunun üzerine arabulucu tutanağını tuttu grev aşamasına gelindi.

Çalışma koşullarınızdan biraz bahseder misiniz?

Son toplantıda genel Sekreterimiz Mustafa Akyürek’inde olduğu müzakere heyetimiz, bu şartlardan bunu kabul etmemiz mümkün değil, söyleminden sonra patron, sıfırdan, 275 tl seyyanen zam teklifini yaptı. Patronun bu teklifine karşı, bizimde 600 tl. Kişi başına istediğimiz zammı 460 tl.’ye çektik. Buna karşı patron 275’i 276 yapamayacağını söylemi üzerine, bizde bu sözleşmeyi bu şartlardan imzalamayacağımızı ve masada kalktık. ve 17 Ağustos sabahı saat 7’dide grev pankartımızı astık.

“Eğer biz kazanırsak, bu kazanım tüm emekçilerin olacak!”

aroma grevi 1Şu saat itibarıyla patronla her hangi bir irtibatımız olmadı. Buradan sunu ifade etmek

istiyorum kendilerine ve müdürlerine, biz greve çıktık, yani kapıları kapatmadık.-Ortalama olarak bu işyerinde ücretler asgari ücretin üzerindedir, net rakamları şuan konuşmak doğru olduğun bulmuyorum. Ancak burada çalışıyoruz tabiî ki çalışmamızın ve emeğimizin karşılığının da alabilmemiz içinde mücadele ediyorsunuz, burada 12 saat çalışanlar var cumartesi, pazar günleri çalışan arkadaşlarımız var, Türkiye şartlarında alınan ücretler çok düşük. Bugün enflasyon rakamlarını yetkiler, 7-8 gibi rakamlar söylüyorlar, bu doğru değildir. Gerçek enflasyon 20-30’ların üzeridedir.

Biz çalışanlarda bu gerçek enflasyon üzerinde biraz daha rafa payı olan bir ücret istiyoruz. Bundan dolayısıyla bu mücadeleyi devam ediyoruz. Eğer biz kazanırsak, bu kazanım tüm emekçilerin olacak!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu