DünyaGüncel

BREZİLYA | Santander Bankası sözünü tutmadı: 1800 çalışan işten çıkarılıyor

Uluslararası Santander Bankası Brezilya’da verdiği Covid-19 salgını sırasında işçi çıkartmama sözünü tutmuyor.

Dünya ülkeleri arasında Kovid-19 nedeniyle ölümlerin en çok yaşandığı ikinci ülke olan Brezilya’da işçi ve emekçiler, işsizlikle boğuşmak zorunda. İşçiler üzerinde işsizliği bir giyotin misali sallandıran firmalardan biri de uluslararası Santander Bankası oldu. Hem de pandemi döneminde işten çıkarmama konusunda söz vermesine rağmen!

1800 işçi tehdit altında

Santander Brezilya, UNI Küresel Sendika üyesi Contraf-CUT Sendikası’yla bir mutabakat yapmış ve yaşanan tıbbi kriz sırasında istihdamı koruyacağını belirtmişti. Buna rağmen banka, 9000’den fazla kişiyi kapsayacak şekilde iş gücünü yüzde 20 oranında azaltacağını açıkladı. Oysa virüsün ülkedeki olağanüstü etkileri devam ediyor.

Şirket hali hazırsa 160 kişiyi işten çıkarttı ve daha fazla işçi satış hedeflerini yerine getiremezlerse işten çıkartılmakla tehdit ediliyor.

“Bu hatadan geri dönün”

3 milyon üyesi finans sektöründe olmak üzere, Contraf-CUT Sendikası’nın da üyesi olduğu UNI Global Union, bir çağrı yaparak pandemiyi işçileri işten atmak için bir bahane olarak kullanan şirketin hataya sürüklendiğini belirtti. ve Santander’in Brezilya’daki CEO’suna verdiği sözü hatırlatan, ulusal tıbbi acil durum sırasında istihdamı korumaya çağıran bir kampanya başlattı.

Kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu