Dünya

Bolivya’da halk grevi ilan edildi

H. Merkezi: 23 Mayıs Pazartesi günü Bolivya’da El Alto şehrinin 13 ayrı noktasına barikatlar kurularak yollar bloke edildi. Yol kesme eyleminin yanı sıra Mahalle Komiteleri Federasyonu (FEJUVE) ekmek fiyatlarının ve toplu taşıma ücretlerinin artması üzerinden gün boyu çeşitli protestolar düzenledi.

FEJUVE örgütünün ileri gelenlerinden Franklin Machaca yapılan eylemlerin halk grevi olduğunu belirterek, “El Alto halkı ekmek fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin artması karşısında tepkisini göstermek için eylemler düzenledi. Burada herhangi bir siyasi fraksiyon yok, biz bu eylemleri mahalle komitesi olarak yapıyoruz” dedi. 

El Alto kentindeki Sosyalizme Doğru Hareket meclis üyesi, Wilma Alanoca ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekmek fiyatlarının ve toplu taşıma ücretlerinin artırılmasına karşı düzenlenen halk grevinin bu zamların geri alınması için önemli bir rol oynadığını, Belediye Başkanı’nın zamlar gibi hassas konularda karar alma yetkisinin olmadığını söyledi. 

Eyleme katılan bir kadın ise ekmek ve ulaşım zammının aileleri için yıkıcı olacağını, çocuklarını ve ailesini beslemek zorunda olduğunu ve bu zamlar geri alınmaz ise geçinemeyeceklerini belirtti.

Kaynak: İsyandan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu