Güncel

Boğaziçi’nde Can Candan’ın dersine son verildi

Boğaziçi'nin 'vekalet' rektörü Naci İnci, kayyum rektöre direnen akademisyen Can Candan'ın dersine son verdi

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Belgesel Sinemacı Can Candan, Melih Bulu’nun görevden alınmasının ardından ‘vekaleten’ Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin, kendisine görevden alındığına ilişkin yazı gönderdiğini açıkladı.

Bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan ‘vekaleten’ son vermiş

Her gün akademisyenlerin rektörlük binası önünde gerçekleştirdiği eylemlerin fotoğraflarını yayınlaması, direnişe ve öğrencilere verdiği destekle bilinen Candan, Twitter hesabı üzerinden Naci İnci’nin kendisine Boğaziçi’ndeki görevine, ‘vekaleten’ son verdiğine dair bir yazı gönderdiğini kaydetti. Boğaziçili akademisyen şunları kaydetti: “Naci İnci, bugün bana 2007’den bu yana öğretim görevlisi olarak çalıştığım Boğaziçi’ndeki görevime, ders verdiğim bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan ‘vekaleten’ son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum.”

Ne olmuştu?

Üniversiteye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Melih Bulu’nun atanmasının ardından ‘kayyum rektör’ eleştirileri yükselmiş, özerk yönetim için yapılan eylemlerde 500’den fazla öğrenci gözaltına alınmıştı. 1 Ocak’ta göreve getirildiğinden beri öğrenci, mezun ve akademisyenlerin protesto ederek istifaya çağırdığı Bulu, dün yine Erdoğan’ın kararıyla görevden alınmış; okulun rektörlüğüne Bulu’nun yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci vekaleten atanmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu