Güncel

“Bizi değil sevdiklerimizi kaybedenleri yargılayın”

Cumartesi Anneleri'nin 851'inci hafta açıklamasında, annelere ve kayıp yakınlarına açılan davalara dikkat çekildi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, adalet arayışlarının 851. haftasında haklarında açılan davaya dikkat çektiler.

Haftanın açıklamasını gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun yaptı.

“Bizi değil sevdiklerimizi kaybedenleri, kaybetme iklimini yaratanları yargılayın” diyen Tosun, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi 700. haftamızda ‘Beni Bul Anne’ diyerek her zamanki rutinimizde yaptığımız Galatasaray’daki buluşmamız İçişleri Bakanı’nın talimatı ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararı ile engellendi. Belgelenmiş kötü muamele ve işkenceye maruz kaldık.

“O günden sonra kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray bize yasaklandı. Yetmedi 700. haftamızda ‘Beni Bul Anne’ demek 2,5 yıl sonra suç sayılarak hakkımızda dava açıldı.

“Karanfillerimiz sanık kürsüsündeydi”

“Tam 699 hafta boyunca süren, anayasal bir hak olan, herkesin kulak vermesi gereken Galatasaray’daki barışçıl buluşmalarımız, şimdi yargılanıyor.

“İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması 25 Mart 2021 tarihinde görüldü. 12 Temmuz 2021 tarihinde görülen ikinci duruşmada sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfillerimizi sanık kürsüsüne bıraktık.

“Duruşma boyunca davaya atanan yeni hakimin, sanıklara ve savunma avukatlarına yönelik tutumu, yıllardır maruz kaldığımız hukuksuzluğun, biz yargılanırken de süreceği kaygımıza neden oldu.

“Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz”

“Hakimin yarattığı yargılama ortamı bizde kendisinin tarafsız ve objektif tutum içinde olamayacağı, peşinen bizi suçlu saydığı duygusunu yarattı. Bu nedenle avukatlarımız yargılamanın tarafsız yürütülebilmesi için gerekli başvuruları gerçekleştirdi.

“Mahkemede de söyledik söylemeye devam edeceğiz: Kaç yıl geçerse geçsin; kayıplarımız için, adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 152 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu