Güncel

“Biz sokakta ne konuşuyorsak il binamızda da onu konuşuyoruz”

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç , HDP İstanbul İl Binası’nda bulunan yasadışı dinleme cihazlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere bütün kurumlara şunu söylüyoruz, eğer bizim ne konuştuğumuzu çok merak ediyorsanız bırakın özgürce konuşalım.” dedi.

HDP İstanbul İl Binası’nda dün içlerinde Turkcell şirketine ait sim kartların bulunduğu dört adet dinleme cihazı bulunmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu da geçtiğimiz günlerde kendilerinin yasadışı olarak dinlendiklerini ifade etmişlerdi.

Yaşanan gelişmeler üzerine HDP İl Binası’nda HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları eşliğinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Saruhan Oluç’un konuşmasındaki satır başları şu şekilde:

“Bu kadar profesyonel çalışmayı kim yapabilir?”

Ses dinleme cihazlarının bulunduğunu tespit ettik. Bunlar, eşbaşkanlarımızın çalışma odası, kadın ve gençlik çalışma odaları ve toplantı odamızda bulundu. Bu bulunan suç aletleri esas itibariyle priz arkalarında, lambalarda ve bir de üçlü prizde bulundu. Bu aslında birçok soruyu gündeme getiriyor elbetteki.

Birincisi; bu çok ciddi bir teknik çalışma ile yerleştirilmesi gereken suç aletlerinin nasıl yerleştirildiği sorusu. Bunun aslında bizim açımızdan bir cevabı var. Sadece İstanbul il binası için değil başka il binalarımız için de geçerli bir cevaptır bu. Örneğin geçen haftalarda Van il binamızda daha önce de Diyarbakır il binamızda yaşanmış bir olaydı.

İkinci soru elbette ki, bu kadar profesyonel çalışmayı kim yapabilir? Bir tanesi iç işleri bakanlığı ve ona bağlı olan emniyet istihbaratıdır diğeri de milli istihbarattır. Dolayısıyla bu iki istihbarat ve bakanlık dışında bu tür profesyonel çalışmayı yapabilecek herhangi bir kurum yoktur. O nedenle de akla gelenler bunlardır. Bizde zaten önümüzdeki günlerde yapacağımız suç duyurusunu, bu kurumlara dönük olarak yapacağız. …Dedi ya İçişleri Bakanı Soylu, “Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvursunlar” diye, işte biz onu yapacağız. Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvuru yapacağız ve esas itibariyle de sorumlu olan kurumları da o kurumların başındaki kişileri de işaret edeceğiz.

‘Yaman bir çelişki’

Bütün bunları konuşurken şöyle bir yaman çelişki içerisindeyiz. Halkların Demokratik Partisi’nin yöneticilerinin; il-ilçe düzeyinde PM düzeyinde, Merkez Yürütme Kurulu düzeyinde ya da milletvekillerine seçilmişlerine yönelik olarak her türlü baskı uygulanıyor. Yani bir yerde bir cümle ettikleri zaman milletvekili ise fezleke gidiyor konuşmasından ya da düşüncesini açıklamasından dolayı, milletvekili değilse il ilçe yöneticisi ya da PM üyesiyse hakkında dava açılıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor ya da konuşturulmak istenmiyor bizim yöneticilerimiz. Yaman çelişki şurada, konuşturulmak istenmiyor da çok merak ediyorlar ne konuştuğumuzu. Bütün binalarımıza bu tür şeyler yerleştirerek suç aletleri koyarak ne konuştuğumuzu merak ediyorlar.

Bizim İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere bütün kurumlara şunu söylüyoruz eğer bizim ne konuştuğumuzu çok merak ediyorsanız bırakın özgürce konuşalım. Zaten biz il binamızda ne konuşuyorsak sokakta da onu konuşuyoruz.

‘Kandırıldığını iddia ettiği FETÖ’den çok şey öğrendiniz’

Siz FETÖ örgütünü yarattığınız o iktidar ortaklarınızdan bunları öğrendiniz, bunları öğrendiniz ve uygulamaya devam ediyorsunuz. Yani bugün Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı aslında o zaman kandırıldığını iddia ettiği kuruluştan çok şey öğrenmiş. Bunu görüyoruz. Sadece bunları yerleştirmekle değil, aynı zamanda savcıların hazırladığı iddianame ve fezlekelere baktığımız zaman, bize isnat edilen suçlara baktığımız zaman bütün bunların aslında 12 senelik iktidar ortaklığı döneminde öğrenilmiş adımlar olduğunu çok net olarak görüyoruz.

“Hangi mahkeme kararıyla yerleştirdiniz bu cihazları”

Bu suç aletlerini il binalarımıza yerleştirenler suç işlemiştir aslında, bizi bu şekilde hukuksuzca dinleyenler suç işlemiştir. İçişleri Bakanlığı demiş ki geçen günkü tartışmalarda mahkeme kararı olmadan hiçbir dinleme yapılamaz. Şimdi soruyoruz hangi mahkeme kararıyla yerleştirdiniz bu dinleme cihazlarını. Açıklayın!

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, İstanbul il Eşbaşkanları eşliğinde yaptığı açıklamanın ardından basının sorularını yanıtlayarak açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu