GençlikGüncel

“Biz gençler katilleri biliyoruz, katillerden korkmuyoruz”

Birleşik Gençlik Meclisi Ankara'da Kemal Kurkut'u katleden polisin beraat etmesine ilişkin basın açıklaması düzenledi

Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut 2017 Amed newrozunda polis tarafından hedef alınarak katledilmişti. Aradan geçen 3 yılın ardından Kemal Kurkut’u katleden polis Yakup Şenocak beraat edilerek cezasızlıkla ödüllendirildi. 15 Kasım günü kuruluşunu ilan eden Birleşik Gençlik Meclisi de yaptığı basın açıklamasıyla Kürt halkına yönelik katletme ve cezasızlık politikalarına karşı birleşik mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Basın açıklaması HDP Çankaya İlçe Binası’nda gerçekleştirildi. Açıklamayı meclis adına Yaren Tuncer okudu.

Tuncer, önceki gün görülen davada polis Şenocak’ın “delil yetersizliği”nden beraat ettiğini söyleyerek şunları ifade etti:

“Kemal katledildikten sonra bu cinayeti meşrulaştırmak için canlı bomba yalanını ortaya atan valilik, çatışma çıktığını yazan burjuva medya; Kemal’in son anlarının bir gazeteci tarafından görüntülenmesi ile halkımızın gözünde bir kez daha yalancı ve sahtekar konumundadır. Hepimiz gördük, polis Kemal’i hedef alarak katletmiştir. Mahkemeden çıkan bu karar devletin bu cinayete azmettirici olduğunun kanıtıdır. Deliller açık şekilde ortadayken katil polisin beraat edip mesleğine devam etmesi, sömürgeci faşizmin Kürt halkına dönük kırım politikalarının bir parçasıdır.”

Kemal Kurkut’u katleden polisin beraat ettiğini ancak, Kurkut’un vurulma anını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök’ün 20 yıl hapis ile yargılandığını hatırlatan Tuncer, “Katile ceza yok ama katilin katil olduğunu kanıtlamaya ceza var” dedi.

Devletin “Kürtlere her şeyi yapabilirsiniz biz sizi koruruz” mesajın verdiğini belirterek, şunları söyledi : “Daha birkaç ay önce, bir uzman çavuş olan Musa ORHAN, bir Kürt genç kadın olan İpek Er’i alıkoyarak tecavüz etti, İpek şikayetçi olsa da uzman çavuş Musa korundu. Musa ve sırtını dayadığı devlet İpek’in intiharına sebep oldu ve katil uzman çavuş Musa Orhan bugün elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. Çünkü o, ‘bana bir şey olmaz” diye düşünen bir asker, sırtını devlete yaslıyor. İpek ise bir genç bir Kürt kadınının, sırtını yaslayacağı bir devlet yok.”

“Biz gençler katilleri biliyoruz. Korkmuyoruz” diyen Tuncer, birleşik mücadeleyi büyüteceklerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu