Güncel

Birleşik Mücadele Güçleri’nin deklarasyon açıklaması gözaltılarının tamamı serbest

4 Şubat günü Kadıköy'de kuruluşunu ilan etmek isteyen Birleşik Mücadele Güçleri'nin açıklamasında 65 kişi gözaltına alınmıştı.

18 yaşından küçük dört kişi aynı gün serbest bırakılırken 61 kişi Vatan Emniyete götürülmüştür. Dört gün boyunca keyfi bir şekilde delil üretmek amacıyla gözaltında tutulan 61 kişi dün kartalda bulunan Anadolu Adliyesine getirildi.

Birleşik Mücadele Güçleri’nin gözaltılara ilişkin dayanışma amacıyla saat.15.00’e yaptığı çağrı gerekçesiyle Kartal Kaymakamlığı bir hafta boyunca Kartal’da eylem ve etkinlik yasağı getirdi. Adliye çevresini adeta ablukaya alan polis iki kişinin yan yana durmasına ve yürümesine izin vermedi.

Savcılıkta ifadeleri alınan 61 kişiden 33’ü tutuklama talebiyle, 20 kişi adli kontrol talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, 8 kişi ise savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

Adli kontrol istemiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilenlerden altı kişi hakkında ev hapsi ile birlikte yurtdışı çıkış yasağı verildi. 14 kişi için ise yurtdışı çıkış yasağı ve karakola imza verme adli kontrol şartları uygulandı.

Tutuklama talebiyle sevk edilen 33 kişinin tamamı çeşitli adli kontrollerle (yurtdışı yasağı, karakola imza verme ve ev hapisleri) serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan  Hasan Koral Hacıbeyoğlu ile Ali Hasan Akgül serbest bırakılmalarının ardından TEM polisleri tarafından yeniden gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu