Güncel

Birleşik Mücadele Güçleri HDP’ye taziye ve dayanışma ziyaretinde bulundu

HDP İzmir İl binasının basılması ve cihatçı kontra Onur Gencer tarafından Deniz Poyraz'ın katledilmesine yönelik tepkiler ve HDP ile dayanışma ziyaretleri sürüyor.

HDP’nin, İzmir’de katledilen Deniz Poyraz için Çarşamba gününe kadar üç gün boyunca taziyeleri kabul edeceğini duyurmasıyla birlikte pek çok kurum tarafından dayanışma ziyaretleri gerçekleşti.

Birleşik Mücadele Güçleri bugün saat.16.00’da HDP İstanbul İl Örgütüne bir dayanışma ve taziye ziyareti düzenledi. BMG heyetini il eş başkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut kabul etti.

BMG adına yapılan konuşmada Deniz Poyraz’ın katledilmesi ve HDP’ye dönük saldırının temelde tüm devrimci ilerici kamuoyuna yönelik bir saldırı olduğu kitleleri korkutmayı hedeflediği ve saldırının arkasında da iktidarın olduğu ifade edilirken dayanışma ve birleşik mücadelenin önemine dikkat çekildi.

İlk sözü alan Elif Bulut, iktidarın tıpkı 7 haziran yenilgisinin intikamını almak için Amed mitingine yönelik saldırı ile başlattığı ve 20 temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara Gar katliamları ile sürdüğü devamında T. Kürdistanı’nda özyönetim direnişleri sürecinde bölgeyi yerle bir ettiğine dikkat çekti.

Bulut, AKP-MHP iktidarının bu tutumunun kendi karakteri gereği olduğu ve saldırganlıklarının korkularından olduğunun altını çizdi. Elif, iktidarın zulmüne rağmen kadınların gençlerin Kürtlerin ve devrimci ilericilerin hala direnmeye devam ettiğini ifade etti.

Erdal Avcı’da saldırının mücadele eden tüm devrimci güçlere yönelik olduğunu ifade etti. Taziye ziyareti yapılan sohbetin ardından sona erdi.

BMG HDP ile dayanışma amacıyla örgütlenen eylemlere katılımının yanı sıra pek çok yerde Deniz Poyraz’ı anan yazılamalar gerçekleştirdi.

Ayrıca “Deniz Poyraz ölümsüzdür” yazılı bir pankart asıldı.

ANKARA

Ankara’da Birleşik Mücadele Güçleri 18 Haziran günü İzmir HDP İl binasına yönelik faşist saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesini kınamak ve dayanışmayı büyütmek amacıyla HDP Genel Merkezi ve HDP Ankara İl Örgütünü ziyaret etti.

BMG ardından katliama yönelik genel merkez önünde yapılan açıklamaya katıldı.

Ankara BMG 21 Haziran günü de HDP tarafından taziyelerin kabul edilmesi üzerine bir dayanışma ziyaretinde bulunda ve nöbet tuttu.

Öte yandan Ankara BMG, Mamak Tuzluçayır ve Kızılay’da “Deniz Poyraz Ölümsüzdür” yazılı ozalitler ile “HDP Denizdir Denizler Bitmez” ile “Em Deniz Polat Jı Bîr Nakın ü Nadın Jıbîrkırın” yazılı afiş çalışmaları gerçekleştirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu