DünyaGüncel

Bir Ormanın Ortasında Bir Halk Mahkemesi: Gazeteciler CRPF Askerinin Serbest Bırakılmasına Nasıl Yardımcı Oldu?

3 Nisan'da Hindistanlı Maoistlerin devlet güçlerine yönelik saldırısında esir alınan CRPF askerinin serbest bırakılmasına ilişkin gazeteci Prateek Goyal'ın kaleme aldığı yazı

Açıklama: Aşağıdaki yazı Prateek Goyal tarafından kaleme alındı ve 12 Nisan 2021’de www.newslaundry.com sitesinde yayınlandı. Görüşler yazara aittir. Bilgilenmek için yayınlıyoruz.

Rakeshwar Singh Manhas’ı eve getirmek uzun bir yolculuktu

4 Nisan akşamın geç saatiydi. Serbest muhabir Ganesh Mishra, Chhattisgarh’ın Bijapur bölgesindeki Gaurav Path Marg’daki ofisinde oturuyordu. CRPF’nin 170 Taburu’nun kampı yolun karşısındaydı ve Mishra, güvenlik güçleri ile Maoistler arasında 3 Nisan’da yaşanan çatışmalarla ilgili bir haber hazırlıyordu.

Aniden, Mishra’nın telefonu çaldı. Arayan CRPF’nin Genel Müfettiş Yardımcısı Komal Singh’di ve sesi endişeli görünüyordu. Mishra’ya saldırıdan sonra bir CRPF askerinin kaybolduğunu söyledi ve Mishra’nın askerin ölü mü yoksa diri mi olduğunu öğrenmeye yardım edip edemeyeceğini sordu.

Mishra, Newslaundry’a, Kaynaklarımla hemen soruşturma yaptım, ancak herhangi bir ipucu bulamadım, dedi. Ben de sosyal medyada haberi verdim. Diğer medya kuruluşları da hızla davayı izledi. Asker, Rakeshwar Singh Manhas olarak tanımlandı.

5 Nisan’da Mishra, öldürülen bir güvenlik personelinin cenazesiyle ilgili bir haber yapmak için Cherpal köyüne gitti. Bijapur’a geri dönerken öğle saatlerinde bilinmeyen bir numaradan telefon geldi.

Mishra, Arayan kişi kendisini Vikap olarak tanıttı ve Naxal (HKP(Maoist) –ÇN) sözcüsü olduğunu söyledi dedi. Kaybolduğu bildirilen askerin gözaltında ve güvende olduğunu söyledi. Askerin hafif yaralandığını, ancak Naksalistlerin ona uygun tedavi uyguladıklarını ve onu serbest bırakacaklarını söyledi. Ne zaman olduğunu sorduğumda, beni bilgilendireceğini ve ayrıca bir basın notu yayınlayacağını ve telefonun bağlantısını keseceğini söyledi.

Vikap, ertesi gün 17:30’da Mishra’ya basın notunu gönderdi. Dakikalar sonra, bilinmeyen bir numara onu aradı ve Maoistlerin Manhas’ı serbest bırakmaya hazır olduklarını söyledi.

Mishra, “Arayan kişi bana Bastar’ın Polis Genel Müfettişi P Sundarraj ve hükümetten görüşmeler için bir heyet oluşturmasını istememi söyledi” dedi. Heyetin benimle ve birkaç gazeteci arkadaşımla birlikte Naxals tarafından askerin serbest bırakılması için kararlaştırılan bir yere gelmesi gerektiğini söyledi. Manhas’ın bizim huzurumuzda serbest bırakılacağını belirtti.

Mishra, bir grup gazeteci ve hükümet tarafından atanan iki arabulucu, Manhas’ı eve getirmeyi bekleyen bir grup Maoistle birlikte ormana girdi.

Ormanın İçine

6 Nisan’daki telefon görüşmesinden sonra, Mishra talimat verildiği gibi Sundarraj’ı aradı ve kendisine hükümetle konuşacağını ve bir heyet oluşturacağını söyledi.

Mishra, Konu hassas olduğu için her şey çok gizli tutuldu dedi.

7 Nisan sabah saat 11’de, bilinmeyen bir numara Mishra’ya WhatsApp’tan Manhas’ın bir fotoğrafını gönderdi. Bir saat sonra kendisini Maoist olarak tanımlayan birinden bir telefon aldı.

Yönetimin bir heyet hazırlayıp hazırlamadığını onaylamamı istediler dedi. Hemen iki üyeli bir ekibin oluşturulduğunu doğrulayan Sayın IG [Sundarraj] ile temasa geçtim.

Ekip, bir sosyal aktivist ve Padma Shri ödüllü Dharampal Saini ve Gondwana Samaj adlı bir Adivasi topluluk grubunun başkanı Telam Boraiya’dan oluşuyordu. Saini, Başar’da Adivasi kızlarının eğitimi için çalışıyor, Boraiya ise eski bir öğretmen.

Mishra, bunu Maoist bağlantısına iletti ve daha sonra onu ayrıntılarla geri çağırdı.

Mishra, Bana serbest bırakmanın nerede olacağını söylediler ve heyete dört ya da beş gazeteci arkadaşımla eşlik etmemi istediler dedi.

Delegasyonun bir üyesi Jagdalpur’da yaşadığı için o gün gitmenin mümkün olmadığını söyledim. Daha fazla zaman istedim ve kabul ettiler.

Mishra’nın seçtiği beş gazeteci, Ravi adında bir kameramanla birlikte Mukesh Chandrakar, Chetan Kapewar, K Shankar, Ranjan Das ve Yukesh Chandrakar idi. Grup, o gece Tarrem Karakolu’nda Saini ve Boraiya ile buluştu. 8 Nisan sabah saat 4 civarında, motosikletlerle serbest bırakılma yeri için yola çıktılar.

Soldan sağa: Ravi, Mukesh Chandrakar, K Shankar, Ganesh Mishra, Ranjan Das ve Chetan Kapewar. Soldan sağa: Ravi, Mukesh Chandrakar, K Shankar, Ganesh Mishra, Ranjan Das ve Chetan Kapewar.

Chetan Kapewar, Talimatlara göre sabah 8 civarında Jonaguda’ya vardık ve orada yaklaşık yarım saat bekledik dedi. İki veya üç Maoist geldi ve bizi ormanın 10 km içine götürdü. Bizim için kahvaltı ayarlamışlardı. Yavaş yavaş, civardaki 20-25 köyden insanlar gelip bir grup demirhindi ağacının altında toplanmaya başladı.

Mishra, Maoistler tarafından Manhas’ın serbest bırakılıp bırakılmayacağına karar verecekleri bir halk mahkemesi olan bir Jan Adalat için toplanmaları istenen yaklaşık 2.000 köylünün bulunduğunu tahmin etti.

Kapewar, Öğleden sonra 2 civarında, bize öğle yemeğinde balık ikram ettiler dedi. Sayın Saini vejeteryan, bu yüzden ona domates turşusu hazırladılar. Bu arada, iki veya üç Maoist heyetin isimlerini ve ayrıntılarını doğruladılar.

Kapewar, kısa bir süre sonra yaklaşık 70 veya 80 silahlı Maoistin geldiğini söyledi; yakında bekliyorlardı ama doğrulama tamamlanana kadar beklediler. Pamed Bölge Komitesi’nin üyeleriydi ve sekreteri Manila tarafından yönetiliyorlardı. Bizimle konuştular, Gondi’deki köylülere bilgi verdiler ve bir süre sonra asker getirildi.

Manhas’ın elleri bağlıydı, ancak heyet onlardan ellerinin çözülmesini istediğinde Maoistler onu hemen çözdü. Kapewar, gözleri doldu dedi ve heyet üyeleri ona sarıldı.

Kapewar, Bize Naksalistler tarafından iyi muamele gördüğünü söyledi dedi. Maoistlerin Manhas’ı bilinçsizce yatarken bulduklarını ekledi. Onu ormana götürdüler, yaralarını tedavi ettiler ve iki şişe salin verdiler.

Daha sonra Jan Adalat köylülerin karşılaştıkları sorunlar hakkında konuşmalarıyla başladı.

Mishra, Polis güçlerinin masum köylüleri dövdüğünü, güvenlik güçlerinin köylerine girdiklerinde onlara işkence yaptığını ve yağmaladığını söylediler dedi. Kapewar, bazı köylülerin gergin olduğunu, Manhas’ın serbest bırakılmasına karşı çıktıklarını söyledi ve heyet, olay yerinde bulunan Maoist komutan Manila’ya müdahale edip edemeyeceğini sordu.

Kapewar, Köylülere CRPF askerinin bir savaşçı olduğunu ve savaşa yakalandığını çok güzel bir şekilde açıkladı dedi. Onlara, örgütlerinin savaşta yakalanan bir askeri öldürmeyi onaylamadığını söyledi. Onlara askere zarar vermenin söz konusu olmadığını söyledi.

Üç köylü daha sonra Manhas’ın öldürülmesi yönünde oy kullandı; geri kalanı serbest bırakılmasına oy verdi.

Halk mahkemesi konuşmuştu. Manhas, öğleden sonra 3 veya 4 civarında teslim edildi. Mishra, Onu emniyetli bir şekilde polis yetkililerine ulaştırmanın ve eve götürmek için düzenlemeler yapmanın artık bizim sorumluluğumuzda olduğunu söylediler dedi. Kapewar’ın söylediğine göre en zorlayıcı kısım Tarrem Karakolu’na geri dönebilmek için 25 küsur kilometrelik ormanlar ve tepeler arasındaki zorlu araziyi geçmekti.

Dönerken istenmeyen bir şey olmasından endişe duyuyorduk dedi. Ama hiçbir şey olmadı ve onu sağ salim geri getirdik.

Heyet karakola ulaştığında saat 18.30’du. Mishra, Manhas’ı CRPF Genel Müfettiş Yardımcısı Komal Singh’e Tarrem Karakolu’nda teslim ettik dedi.

Manhas ile heyet

Yine de gazetecilere maaş yok

İlginç bir şekilde, bu Mishra’nın yakalanan güvenlik personelinin serbest bırakılmasını sağlamada ilk kez yer alması değil. 2012’de, Chhattisgarh silahlı gücünün dört polis personeli, Bhopalpatnam’da Maoistler tarafından kaçırıldığında, geri dönüşleri için Maoistlerle arabuluculuk yapmaya yardım etti.

2013 yılında, Poovarti’deki bir çatışma sırasında öldürülen bir müfettişin cesedinin alınmasına yardım etti. Altı ay önce, Bijapur’da bir jan adalat’ta yakalanan bir Chhattisgarh polis memurunun teslimine yardım etti.

Ancak gazeteciler genellikle arabulucu olarak hareket ederken hem Maoistlerin hem de güvenlik güçlerinin tehditleriyle karşı karşıya kalıyorlar.

İki ay önce Maoistler bir basın açıklaması yaptılar ve beni şirket evlerini desteklemekle suçladılar. Beni bir jan adalat’ta cezalandıracaklarını söylediler dedi Mishra. 2007’de, bir polis müfettişi beni görür görmez vur emri yayınladı. Bu türden durumlar çatışma bölgelerin ayrılmaz bir parçası İlk durumda, gazeteciler basın açıklamasıyla protesto ettiler ve Maocu Merkez Komitesi daha sonra Mishra’dan adını da içerdiği yanlışlık için özür diledi. İkincisinde, Mişra’nın çalışmaları için sık sık Maoistlerle buluşması nedeniyle emir verildiği bildirildi; ancak polis daha sonra bunu yayınladığını reddetti.

İşleriyle ilgili davalara rağmen, bu gazetecilerin çoğu habercilikleri için zar zor ücret ödeniyor; hepsi çeşitli haber kuruluşları için serbest çalışan görevi görüyor.

Delegasyonun bir üyesi olan 32 yaşındaki K Shankar, Şu anda bir haber kanalında görevli olarak çalışıyorum ancak hiç maaş almıyorum, dedi. Haber kuruluşları bizden kendileri için reklam komisyonu yapmamızı istiyor ve bize reklam parasının küçük bir yüzdesini veriyorlar. Bu kadar. Aslında, Bastar’daki çoğu gazeteci haber kuruluşlarından maaş almıyor.

Devam etti: Hayatta kalabilmek için, Başar’daki her gazetecinin bir yan işi var -bir pazar tezgahı ya da genel bir mağaza işletiyor- çünkü para olmadan hayatta kalmak mümkün değil. Shankar, masraflarını karşılamak için çiftçilik yapıyor.

Heyetin bir başka üyesi olan 27 yaşındaki Mukesh Chandrakar şunları söyledi: Bastar’daki gazetecilerin yüzde doksan beşi maaşsız. Bu zavallı sistem yüzünden bazıları yetkililerle, bazıları müteahhit olarak çalışıyor – ama bu onların hatası değil. Herhangi bir seçenekleri yok.

Chandrakar haber başına 250 Rupi ile 2.500 Rupi arasında kazanıyor ve 2.500 Rupi yalnızca özel bir haber ise. Burada bir çatışma bölgesinde çalışmak çok zor, dedi. Geçmişte gazeteciler öldürüldü -2013’te Bijapur’da Sai Reddy ve aynı yıl Sukma’da Nemichand Jain- hem polisten hem de Maoistlerden gelen tepkiler. Buna rağmen çalışıyoruz. Ama bizi rahatsız eden şey, ücretin ödenmemesi.

Bölgesel bir Hintçe kanalında görevli olarak çalışan Kapewar, Kanallar bize maaş vermek yerine bizden para istiyor! Cumhuriyet Bayramı veya Bağımsızlık Günü gibi durumlarda, bizden 1-1,5 lakh Rs değerinde reklamlar almamızı istiyorlar. Bu hedefe ulaşmak için direkten direğe koşuyoruz. Yapmazsak bize bağırırlar. Sinir bozucu.  İnşaat mühendisliği diplomasına sahip olan Kapewar, yaşamını devam ettirebilmek için bir mimar danışmanlık firması işletiyor.

Mishra, 18 yaşından beri Navbharat ve Navduniya gibi kuruluşlarda çalışan bir gazeteci olduğunu söyledi. Şu anda yerel Prathah India gazetesi ANI’nin kurucusu ve aynı zamanda bir Bağımsız haber portalı Bhumkal Samachar’da yazıyor.

Tanınmış kuruluşlarla çalıştım ama hiçbiri bana maaş vermiyor dedi. Diğerleri gibi, gazete için reklam alması istendi ve gelirin yüzde 15’i komisyon olarak verildi. Küçük kasabalarda çalışıyoruz ve büyük reklamlar almak zor, dedi.

Gazeteciler ayrıca çalışmaları için bir güvenlik ağından yoksundur. Mishra, Bir muhabir işini yaparken sorun yaşarsa, haber kuruluşları onu reddeder ve muhabirin işten çıkarıldığını belirten bir açıklama yayınlar dedi. Bu çok kötü bir durum ve Bastar’ın tamamına yayılıyor.

Gazetecilere, reklam parasını belirtildiği gibi toplamazlarsa yasal uyarılar bile gönderilir. Mishra, Manhas’ın serbest bırakılmasını sağlamak için yola çıktığı sabah, bir haber kuruluşundan kendisini 85.000 Rs değerindeki reklamları toplamamakla suçlayan yasal bir bildirim aldı. Artık yasal işlem yapma olasılığıyla karşı karşıyadır.

(Fotoğraflar Ganesh Mishra, K Shankar ve Chetan Kapewar’ın izniyle kullanılmıştır.)

Kaynak: https://www.newslaundry.com/2021/04/12/a-peoples-court-in-the-middle-of-a-jungle-how-journalists-helped-secure-crpf-jawans-release

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu