GüncelManşet

Binlerce metal işçisi yarın greve çıkıyor

H. Merkezi: Toplu sözleşme görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 2.200 işçi, patron sendikası İMES karşı greve çıkma kararı aldı.

Patronların sendikası EMİS ile devam eden görüşmelerden bir sonuç çıkmaması üzerine Birleşik Metal-İş Sendikasına üye 2.200 metal işçisi yarın (20 Ocak) greve çıkacak.

60 günlük toplu sözleşme görüşme süreci 11 Kasım’da uyuşmazlık tutanağı tutularak sona ermiş, arabulucu görüşmelerinin ardından 9 Aralık’ta yapılan toplantıda da patron sendikası yeni bir ücret teklifinde bulunmamıştı. İlgili işyerlerinde yapılan grev oylamalarında ise beyaz yakalı çalışanların da verdiği oylarla işçiler “Greve Evet” dediler.

Greve, 4 şirkete bağlı 12 işyeri başlayacak olan greve çıkılacak şirketler İstanbul, Kocaeli İzmir, Manisa gibi illerde, ABB Elektrik Sanayi A.Ş. (7 işyeri), Grid Solutions Enerji Endüstrisi A.Ş. (1), Schneider Elektrik San. Tic. A.Ş. (3) , Schneider Enerji Endüstrisi San. Tic. A.Ş. (1). Patron ile işçiler adına toplu sözleşme görüşme yapan metal-İş arasında saatlik ücretin 2 Tl ve  yüzde 12’lik zammın yanında ücretleri düşük olan Schneider Elektrik işçilerine de ek iyileştirme ve işçi ücretlerine ortalama net 700 TL artış talep etti. EMİS’in ise ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4’lük ve ücretlere 145 TL’lik zam önerisi ile gelmesi görüşmeleri kilitledi.

Arabulucu aşamasında yapılan görüşmelerin de anlaşmazlıkla sonuçlanması sonrasında, sendika grev kararı için süreci işletmeye başladı.

Grev oylamalarına bakıldığında;  Gebze’de bulunan General Elektrik’te yapılan ve 847 çalışanın oy kullandığı grev oylamasında 683 “Evet” oyu çıktı. Schneider Elektrik Manisa fabrikasında ise 619 çalışanın oy kullandığı grev oylamasında 453 “Evet” çıktı. Kocaeli Çayırova’da bulunan Schneider Enerji fabrikasında da 424 işçiden 309’u greve “Evet” dedi. Son olarak, beyaz yakalı çalışanların çoğunlukta olduğu ABB Elektrik işletmelerinde yapılan grev oylamasında ise 509 Hayır oyuna karşılık, 668 Evet ile sandıktan “Grev” çıktı.

 

MESS’ten EMİS’e gidiş

2014 yılında DİSK üyesi Birleşik Metal-İş ile MESS arasında devam eden grup toplu iş sözleşmesi sürecinde 2015 yılında Bursa’da Renault işçilerinin başlatmış olduğu direniş ve grev dalgası tüm metal işkolunu etkilemişti. Bakanlar Kurulu tarafından üç ay ertelenen grev, sonrasında MESS’e bağlı Alstom (Grid Solutions), Schneider Enerji, Schneider Elektrik, ABB, Bekaert, Mahle, Dostel ve Delphi’nin MESS’ten koparak Birleşik Metal-İş Sendikası ile 2 yıllık toplusözleşme imzalanmasıyla sonuçlanmıştı.

Bu süreç, 2015 yılında Elektro Mekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) olarak yeni bir işverenler sendikasının kurulmasını da beraberinde getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu