GüncelManşet

Binlerce kadın Taksim Meydanı’nda “İtaat etmiyoruz” diye haykırdı

İstanbul: 25 Kasım Platformu çağrısıyla binlerce kadın Taksim Tünel’de bir araya geldi. Tünel’den Meydan’a yürüyen kadınlar, “İtaat etmiyoruz” mesajını vererek, “Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Günü kapsamında Taksim Tünel Meydanı’nda, Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu 25 Kasım Platformu’nun çağrısıyla binlerce kadın bir araya geldi. Taksim Tünel’de toplanmak isteyen kadınlara polis engel olmaya çalışsa da, kadınlar engelleri tanımayarak alanı doldurdu. Uzun süren tartışmaların ardından kadınların ısrarı kazandı ve polis yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı. Sakine Cansız ve Seve Demir’in fotoğrafları ile LGBTİ flamasına ve pankartına tahammül edemeyen polis, fotoğrafları kaldırmamaları durumunda müdahale etmekle tehdit etti.

Kadınlar “Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz. Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz” yazılı pankart açtı. Kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, jiyan, azadi”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “Dünyayı yerinden oynatacağız”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Tayip kaç kaç kadınlar geliyor”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Rojava’da direnen kadınlara bin selam”, “Kadınlar artık susmayacaklar” ve “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop inadına isyan inadına isyan” sloganları attı.

 

“Kadın dayanışması yaşatır”

“Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Erkek devlet şiddetine karşı kadınlar örgütleniyor”, “Tek tip ve kimliğinizi tanımıyoruz”, “Aşkla var oluyoruz, nefretle bitmeyiz”, “Sığınaksız bir dünya kuracağız”, “Kadın kadının yurdudur”, “Kadınlar güçlendikçe şiddet sıradanlaşmayacak”, “Şiddetin delili bahanesi olmaz”, “Nefret cinayetlerine son”, “Boşanmayı değil cinayeti engelle”, “Jin jiyan azadi”, “Kadın dayanışması yaşatır”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Makbul kadın dayatmasına karşı buradayız” dövizlerinin yanı sıra kadınlar kızıl ve mor sopalar taşıdı. 

 

Kadınlar Nuriye Gülmen’e selam gönderdi

Erkek şiddeti sonucu katledilen Özgecan Aslan, Helin Palandöken ve Hande Kader ve devlet şiddetiyle katledilen Kader Ortakaya, Sakine Cansız ve tutsak edilen kadın siyasetçilerin Figen Yüksekdağ, Leyla Birlik, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım’ın fotoğrafları taşındı. Kelebekler olarak bilinen, 25 Kasım’ın yaratıcıları Mirabel Kardeşler’e ithafen kelebek şeklinde dövizler de taşınırken, LGBTİ’ler “Yasak ne ayol, buradayız” yazılı döviz ve gökkuşağı bayraklarıyla yürüyüşteki yerini aldı. Polis gökkuşağı bayraklarına müdahale ederek indirdi.

Kadınlar, açlık grevinin 262. gününde olan Nuriye Gülmen’e de sloganlarla selam gönderilmesinin ardından yürüyüş Hollanda Konsolosluğu önünde sonlandı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması Kürtçe, Türkçe ve Arapça okundu. 25 Kasım Platformu adına Özengül Ergün basın açıklamasını okudu.

 

“Bugünümüze, geleceğimize karışamazsınız!”

25 Kasım’da Türkiye ve dünyanın dört bir yanından kadınların ayağa kalktığını ve sokağa çıktıklarını belirten Özengül, “Sadece bugün değil 1 yıldır neredeyse aralıksız kentlerin meydanlarında itiraz ediyoruz, direniyoruz. Hayatlarımızı çevreleyen, olağanlaştırılmaya çalışılan erkek şiddetine, olağanüstü halle kadın düşmanlığının dozajını arttıran devlet şiddetine, faşizmin her türlü uygulamasına karşı susmamaya, itaat etmemeye devam ediyoruz” dedi. Özengül, “Nasıl bir hayat yaşayacağımıza, seçimlerimize, kimi sevip kimi sevemeyeceğimize, kiminle yaşayıp kiminle yaşamayacağımıza, bugünümüze, geleceğimize karışamazsınız! Çalışmamıza, okumamıza, arzularımıza yön veremezsiniz. Boşanıp boşanmayacağımız, doğurup doğurmayacağımız ve kaç çocuğu nasıl doğuracağımız bizim kararımızdır. Çocukların velayetini kimin alacağını, hangi mahallenin imam hatip okuluna mecbur edileceklerini, hangi topraklarda, hangi savaşta ölmeleri gerektiğini, haysiyetli bir biçimde gömülüp gömülmeyeceklerini belirleyen sisteminize itaat etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Birlikte güçlü olduğumuzu unutmuyoruz”

Boşanma için ‘önce arabulucu’ diyerek aslında barıştırmayı hedeflediklerinin kadınlar tarafından bilindiğini vurgulayan Özengül, makbul olan-olmayan, müftüde evlenen-müftüde evlenmeyen-hiç evlenmeyen, kürtaj yaptıran-kürtaj yaptırmayan kadın diye ayrıştırılmaya itaat etmeyeceklerini söyledi.

Bismil’de kapatılan kadın merkezini hatırlatan Özengül,”Örneğin Bismil Belediyesi’ne atadığınız kayyum Kürt kadınların mücadelesinin eseri olan Nujîn Kadın Merkezi’ni kapatmakla kalmadı; yerine açtığı evlendirme dairesinde geçtiğimiz günlerde ilk ‘müftü nikâhını’ kıydı” dedi.

Özengül, “Çalıştığımız, okuduğumuz, yaşadığımız, hayatlarımızın geçtiği yerlerde bir araya geliyoruz, kurduğumuz kadın dayanışmasıyla birbirimize iyi geliyoruz, birlikte güçlü olduğumuzu unutmuyoruz! Yalnızlaşmıyoruz. Dayanışmayı yükseltirken görünmeyeni de görünür kılıyoruz. Trans kadınların ve göçmen seks işçilerinin kamusal alandaki görünmezliği çoklu ayrımcılığı tetiklerken, binlerce hayat erkek dayanışmasının kusursuz işleyişinde yitip gidiyor” dedi.

 

“Hayatı kendimize değil şiddet uygulayana dar ediyoruz”

Trans birey Hande Kader’i ve göçmen seks işçisi Verde’yi kuşatan bu görünmezlik ablukasını kırmak için daha fazla bir arada duracaklarına dikkat çeken Özengül, “Şiddetin normalleşmesine izin vermemek için sokakta, metrobüste tanık olduğumuz, alt kattan seslerini duyduğumuz şiddeti izlemeyip müdahale ediyoruz. Israrla şikâyetçi, ısrarla takipçi oluyoruz ve en önemlisi hayatı kendimize değil şiddet uygulayana dar ediyoruz” diye konuştu.

Özengül son olarak, “Hayatlarımızı, anneliğe, aileye, şiddete hapsetmeye çalışan yasalara ve yargıya, nasıl bir hayat yaşayacağımızı bize dayatan adamlara, o adamları koruyan tek adama itaat etmiyoruz” dedi.

Kadınlar açıklamanın ardından sloganlarla ve halaylarla eylemi sonlandırmak üzere iken polis tehditlerine ve saldırısına maruz kaldı.

 

4 kadın gözaltına alındı

Eylemin sonlanmasının ardından polisler MSGSÜ öğrencisi 3 kadını ve 1 Yeditepe Üniversitesi öğrencisi kadını gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 kadın Karaköy Polis Karakolu’na getirildi. Karakol önünde gözaltında tutulan kadınları bekleyen 1 İstanbul Üniversitesi Öğrencisi GBT yapılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan İstanbul Üniveriste Öğrencisi erkeğin hakkında arama kararı bulunduğu gerekçesiyle Vatan Emniyete götürüldü. 4 kadın ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

{gallery}25-kasimda-binlerce-kadin-taksim-de-itaat-etmiiyoruz-diye-haykirdi{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu