GüncelManşet

(Güncel-foto) Binlerce Kadın Kadıköy’e Doğru Yürüyüşe Geçti

 İstanbul: İstanbul 8 Mart Kadın Platformu tarafından “Kadının örgütlülüğü özgürlüğüdür” şiarıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi için binlerce kadın, Numune Hastanesi önünden yürüyüşe geçti.

İçinde Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Sosyalist Kadın Meclisleri, Sosyalist Feminist Kollektif, Barış Anneleri, Gökkuşağı Derneği, Anarşist Kadınlar, HDP ve BDP’li kadınlar ve Yeni Demokrat Kadın’ın da olduğu kadın kurumları sloganlarla coşkulu bir şekilde yürüyor.

Eyleme Kürt kadınlarının yoğun ilgisi dikkat çekiyor. Sarı, kırımızı, yeşil renklere bürünmüş Kürt kadınları, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in posterlerini taşıyarak, “Sara, Rojbin, Ronahi’nin yolunda demokratik kadınla özgür ulusa” yazılı pankart arkasında yürüyor.

Kadınlar yürüyüş boyunca, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop; inadına isyan, inadına özgürlük”, “Ölmeyecez, öldürmeyecez, kimsenin namusu olmayacağız”,” jin jiyan azadi” sloganlarını haykırıyor.

14.00: Kadınların isyanı mitingte öne çıkan slogan olarak öne çıktı. Kadınlar halay çekerek, şarkılar eşliğinde yürüyor. Slogan ve alkışlar hiç susmuyor. Kadınlar, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, tacize ve tecavüze karşı tepkilerini dile getiriyorlar. AKP hükümeti de sık sık protesto ediliyor. Kadınların gündemlerinden biride yolsuzluk. “Hırsız Tayyip” sloganları atılıyor. “Her yer kadın her yer direniş” sloganları atılıyor. Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması” sloganı yol boyunca kortejlerden yükseliyor. Yürüyüşe üniversiteli kadınlar cadı kıyafetiyle katıldı.

HDP, ilçe meclisleriyle yürüyüşteki yerlerini aldı. HDPli kadın adaylarda kendi ilçelerinin kortejleriyle yürüyor. HDP eş başkanı Sebahat Tuncel’de yürüyüşte.

14.15: Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi kadınlar yürüyüş yoluna yazılama yaparken bir esnafın saldırına uğradılar. Kadınlar, yaşanan saldırıya tepki gösterdi ve saldıganı cezalandırdı.

 14.30: Yeni Demokrat Kadın korteji, miting alanına girdi. Tüm kortejler alandaki yerini aldı. Miting programı başladı.

16.00: 8 Mart Kadın Paltformu adına bir açıklama okundu. Açıklamada, 8 mart’ın tarihsel sürecine, emekçi kadınların bugün yaşadığı sorunlara, Gezi İsyanına, AKP hükümetinin kadın düşmanı politikalarına değinildi. Kadın düşmanı politikalara karşın kadınların sokakları terk etmeyeceği vurgulanarak, “erkek devlet elini bedenimden, emeğinden çek” denildi.

Mitingte HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel de konuştu. Tuncel, AKP’nin barış karşıtı politikalarına karşılık kadınların sokağa daha fazla çıkacağını ve barışı kadınların inşa edeceğini söyledi. Boğaziçi Gösteri Merkezinden kadınlar ezgilerini seslendirdi. Ardından MKM’den sanatçılar sahne aldı.

Miting sürüyor..

[widgetkit id=518]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu