Uncategorized

Bingöl’de 3 gündür süren yangına müdahale edilmiyor

Genç’te 15 köyü tehdit eden 10 kilometrelik alana yayılan yangın üç gündür söndürülmüyor. Bingöl Barosu ise güvenlik politikasına işaret ederek, ‘Yangınlarla bölge adeta yaşanılamaz hale getirilmektedir’ dedi

Yaz aylarının gelmesiyle Türkiye Kürdistanı’nda ormanlık alanlarda çıkan yangınların sonu gelmiyor. Cudi, Dersim, Mardin, Lice ve birçok yerde bombardıman sonucu çıkan yangınlar sonucu binlerce hektarlık alan zarar gördü. Yine Irak Kürdistanı bölgesine operasyon düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yerleştiği bölgelerde kestiği ağaçları şirketler aracılığıyla sattığı da haber oldu. Doğa tahribatıyla birlikte insansızlaştırma politikasının uygulandığı bölgede yangınlara yetkililerin sessiz kalması dikkat çekiyor.

Bingöl’ün Genç ilçesinde üç gündür süren yangın, Güzeldere, Derebağ ve Çamlıyurt, Soğukpınar, Döşekkaya köylerine yayıldı. Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan yangında 10 kilometrekarelik bir alanın zarar gördüğü ve binlerce ağacın küle döndüğü öğrenildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Güzeldere köyünde başlayan yangın Soğukpınar ve Çamlıyurt köylerine yayıldığı ve 10 kilometrelik bir alanın küle döndüğü öğrenildi. Üç gündür söndürülmeyen yangının rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığı, binlerce ağacın kül olduğu ve Dedebağ ve Döşekkaya köylerine de sıçradığı aktarıldı. Güzeldere köylüleri başta olmak üzere üç gündür devam eden yangına müdahalenin yetersiz olduğunu aktaran köylüler, yangın nedeniyle hayvanlarının öldüğünü belirterek yetkililere tepki gösterdi.

Sebebi bilinmiyor!

Orman işletme personelinin yanlış yönlendirmeleri nedeniyle yangının geniş bir alana yayıldığını öne süren köylüler, alevlerin köyü çembere aldığını, kendi imkanlarıyla yangına müdahale ettiklerini söyledi. Orman ve itfaiye ekiplerine bildirilmesi ile çıkış sebebi bilinmeyen yangına müdahale edildi. Müdahalenin yetersiz olduğunu söyleyen yurttaşlar, yangının ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta olduğunu aktardı. Şu ana kadar ormanlık alanın büyük bir bölümünün yandığını belirten yurttaşlar, şehir merkezinin de dumanlarla kaplandığını belirtti.

15 köy tehlike altında

Bingöl Valiliği ise Bingöl Orman işletme Müdürlüğü’ne ait 2 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 25 yangın işçisi ve 5 iş makinesi ile söndürme çalışmalarını sürdürüldüğünü açıkladı. Köylüler ise mevcut haliyle yangının kontrol altına alınamayacağını, 15 köyün tehlike altında olduğunu belirterek yardım çağrısında bulundu. Yangını söndürmek amacıyla Palu ve Kozan’dan ek müdahale ekipleri çıktığı, Kozan’dan helikopterin gönderildiği aktarıldı. Ekipman ve personel eksikliği nedeniyle yangın söndürülemezken batıda olsa böyle bir yangına onlarca arozöz yüzlerce orman işçisi katılırdı. Halkın kendi imkanlarıyla müdahalesi ise yangını söndüremiyor.

Bingöl Barosu: Güvenlik politikaları

Bingöl Barosu, Genç ilçesindeki orman yangınına ilişkin, “Yangınlarla bölge adeta yaşanılamaz hale getirilmektedir” açıklaması yaptı. Bingöl Barosu Çevre Komisyonu, Genç ilçesinde söndürülmeyen çevre köylere yayılan yangına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yangının bütün canlılar için risk taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, “Büyük bir afete dönüşen orman yangınları ülkemizin Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde maalesef büyük bir bölümünün imar, madencilik, yani özünde rant uğruna; Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde ise güvenlik politikalarının olduğu aşikardır. Muktedirler şu hususu bilmeli: Ormanlar ne doğunun ne de batınındır. Ormanlar başta orada yaşam alanı olan tüm canlıların sonra ise yeryüzündeki tüm canlılarındır. Beka derdine düşüp sadece varlıklarını sürdürme politikası sürdürenler şu hususu bilmeliler ki asıl beka sorunu yaşam alanlarımızın ve yeşil alanların yok olmasıdır. İktidarların varlığından daha önemli olan doğanın varlığıdır. Dolayısıyla bu afet ve felaketin bir an önce son bulması için başta yerel yönetimler olmak üzere iktidarın daha samimi ve etkileyici tedbirler alması gerekir” çağrısı yapıldı.

Bingöl’ün Genç ilçesi Süvêran bölgesinde 25 Haziran’da başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle Güzeldere (Gaz), Dedebağı (Şexismal) ve Çamlıyurt (Xodan) köylerine yayıldı. Yangının çıkış nedeni bilinmezken, çevrede bulunan 20 yerleşim yeri yangından etkilendi. Yurttaşlar yangına müdahalede geç ve yetersiz kalındığı eleştirisinde bulundu. Gittikçe yayılan yangın, 3’üncü gününde sürüyor.

Yangının ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta olduğu ve şu ana kadar ormanlık alanın büyük bir bölümünün yandığı öğrenildi. Her yıl Süvêran Karakolu’nun yakınında ormanlık alanda yangının çıktığını belirten bölge halkı, yangınların karakolun bulunduğu alanda çıkmasının tesadüf olmadığını söyledi.

Bölge halkı, yangına geç müdahale edildiğini ve uzun bir süre havadan bir müdahalenin olmadığını, sadece 26 Haziran’da Adana Kozan’dan getirilen bir helikopterin yangına müdahale ettiğini söyledi. İtfaiye ekiplerinin yetersiz kaldığı yangının, rüzgarın etkisiyle geniş alanlara yayıldığı belirtildi. Daha çok yangının yerleşim alanlarına sıçramaması yönünde önleyici tedbirlerin alındığı kaydedildi.  Yangında Koya Spi mıntıkası olarak bilinen alanın büyük bir bölümü yanarken, yangın Kavaklı (Xereba) ve Avnik’e doğru yayıldı. Yangında, kaplumbağadan kirpiye, keklikten tavşana birçok canlı da zarar gördü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu