GüncelManşet

Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt Ankara için ayaktaydı

İstanbul: 10 Ekim’de Ankara’da meydana gelen patlama ve yaşanan katliama ilişkin ülke genelinde eylemler devam ediyor. İstanbul’da yapılan kimi eylemler şu şekilde:

 

Beylikdüzü

HDP ve Barış Bloku tarafından Özgürlük Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında kitle katliamı protesto etti. Kitlenin “Yastayız, isyandayız! İnadına barış, inadına HDP” yazılı pankart açtığı eylemde Partizan okurları da “Amed’den Cizreye, Suruç’tan Ankara’ya, alanlara!” yazılı pankart açtı. Açıklama sonrası yürüyüşe geçen kitle Beylikdüzü’nü dolaşarak tekrar meydana gelip eylemi sonlandırdı.

 

Esenyurt

Halk Köyiçi Meydan’da akşam saat 17.00’de biraraya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Eylem sırasında konuşmalar sık sık kitlenin “Katil Erdoğan”, “AKP halka hesap verecek”, “Şehid namirin” gibi sloganlarıyla kesildi. Partizan ve YDG okurlarının da katıldığı eylemde Emek Gençliği adına da bir konuşma gerçekleştirdi.

Eylem sırasında “güvenliği” almak için kitlenin etrafını saran polis, eli tetikte bir şekilde bekliyor ve kitlenin çok yakınına getirdiği TOMA ile adeta kitleyi provoke etmeye çalışıyordu.

 

avcilarda protestoAvcılar

Ankara’daki katliamda 3 canını kaybeden Avcılar halkı Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Marmara Caddesi girişinde toplandı. Aralarında Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik (YDG) okurlarının da olduğu kitle buradan sloganlarla “Sarayın bombalarına karşı inadına barış” pankartını açarak AKP ilçe binasının önüne doğru yürüyüşe geçti. Eylem boyunca sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Katil Erdoğan”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Kitle AKP ilçe binasının yakınlarında polis barikatlarıyla durduruldu. Burada kitle ile polis arasında yaşanan kısa süreli bir arbedenin ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklama yarın (12 Ekim) gerçekleşecek cenaze törenlerine yapılan katılım çağrısının ardından sona erdi.

 

esenyurtta ankara protestosu

Esenyurt

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu