Güncel

Berkin direnişi İzmir’de ikinci gününde

 

İzmir: Berkin Elvan direnişleri sürüyor.

Berkin Elvanı’ın küçük bedenini sonsuzluğa uğurlandığı gün İzmir’de on bine yakın kişi Berkin için yürüdü, Berkin için direndi.

Tüm sendika ve demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Sevinç Pastanesinde bir araya gelen binlerce kişi “Berkin Elvan onurumuzdur” şiarıyla yürüdü.

“Berkin Elvan onurumuzdur” yazılı, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı pankart arkasında bir araya gelen kitle “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin Elvan’ın katili AKP’nin polisi” “katil devlet hesap verecek” vb sloganlar haykırdı.

Pek çok devrimci demokrat kurum eylemde yerini alırken YDG ve Partizan “Berkin’in hesabı sorucağız” yazılı pankart arkasında yürüyüşe geçti. Partizan kitlesi sık sık “Berki’nin hesabını soracağız”, “katil devlet hesap verecek” vb sloganlar haykırarak çatışmaları sürdü. Partizan ve YDG kitlesi polise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Kitle Sevinç pastanesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürürken 9 Eylül rektörlüğü önünde polis barikatı ile karşılaştı, burada sendika temsilcileri ile polis arasında kısa bir görüşme yapıldı ancak sonuç alınamadı. Polisin TOMA’larla tazikli su ve biber gazlı saldırısı başladı. Kitle taşlarla, havai fişeklerle direnişe geçerek karşılık verdi.

Kitle yer yer geri çekilerek çatışmalara devam ederken polis ara sokaklarda gözaltı yapmaya başladı.

Çatışmalar sürerken pek çok kişi yaralanırken bir kişi kafasına isabet eden gaz kamsülü ile yaralandı durumu hakkında net bilgi alamadığımız kişi hastaneye kaldırıldı. Yoğun olarak kullanılan gaz nedeniyle birçok kişi etkilenirken, polisin işyerlerine, evlere attığı gaz nedeniyle zor anlar yaşandı.

Çatışmalar gece geç saatlere kadar devam ederken kitle ara sokaklarda bir araya gelerek barikatlar kurarak direnişi sürdürdü.

Geç saatlerde sona eren direnişte polisin yaptığı gözaltı sayısı hakkında net bir bilgimiz henüz yok.

 

[widgetkit id=548]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu