Güncel

Belarus’ta protestolar dinmiyor: 3 bin gözaltı

Belarus'ta pazar günü (9 Ağustos) gerçekleştirilen seçimlerin ardından, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko şaibeli biçimde yeniden seçildiğini ilan ederken, seçim sonuçlarına itiraz eden binlerce kişi sokaklara döküldü.

Belarus’ta Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığı açıklanan seçimlerden sonra başlayan protesto gösterileri sürerken, 3 bin göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

Belarus’ta Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun tekrar seçildiği açıklanan seçimlerin ardından protesto gösterileri sürüyor.

Ülke çapında düzenlenen protestolarda polis, biber gazı ve plastik mermi ile müdahalede bulunurken, toplam 3 bin kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Belarus İçişleri Bakanlığı açıklamasında, bine kadar kişinin başkent Minks’te gözaltına alındığı belirtildi. 39 polis ve 50 sivilin yaralandığı protesto eylemlerine Polonya’nın başkenti Varşova’da da destek giderek artıyor.

Lukaşenko seçimlerin ardından zaferini ilan ederken, 26 yılın ardından tartışmalı bir biçimde yeniden başkanlık koltuğuna oturmasına karşı çıkan muhalifler, seçimlere hile karıştırıldığını belirterek protesto gösterileri düzenledi.

Uluslararası Af Örgütü, bir polis minibüsünün protestocuların arasına daldığını, can kayıpları olabileceğini açıkladı.

Göstericileri, “yurt dışından yönlendirilen koyunlar” olarak niteleyen Lukaşenko’ya ve ülkedeki polis şiddetine AB’den de sert tepki geldi.

Kesin olmayan sonuçların ardından Belarus lideri Lukaşenko’ya ait EW-301PJ kuyruk numaralı “Bombardier Challenger 850” tipi uçağın Minsk’ten havalanarak Türkiye’ye uçtuğu belirtildi. Uçuş takip sitesi “Plane Finder” verilerine göre uçak, Muğla Dalaman Havalimanı’na indi ancak Lukaşenko’nun uçakta olduğuna dair somut bir bilgi yok.

Belarus’ta 26 yılın ardından göreve yeniden seçildiği açıklanan Devlet Başkanı Lukaşenko, protestocuları “yurt dışından yönlendirilen koyunlar” diye nitelendirdi. AB’den seçim süreci ve polis şiddetine sert tepki geldi.

belarusÜlkeyi demir yumrukla yönelten Lukaşenko göstericilerle ilgili, “Polonya’dan, Britanya’dan ve Çekya’dan aramalar yapılmış. Affedersiniz bizim koyunları yönlendirmişler” ifadelerini kullandı.

Belarus Cumhurbaşkanlığı adayı Tsikhanouskaya’nın sözcüsü ise zafer ilan etti. Seçim Komisyonunun gerçek sonuçları ilan etmesini isteyen sözcü, ayrıca insanları sokağa çıkmaya ve haklarını savunmaya çağırdı.

Belarus İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde protesto gösterileri sırasında en az 3 bin kişinin gözaltına alındığını duyurdu
Gösteriler sırasında 39 polis ile 50 sivilin yaralandığı açıklandı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu