GüncelManşet

BDS Türkiye’den “İsrail sponsorluğunu reddet” çağrısı

BDS Türkiye, 19-29 Nisan tarihleri arasında siyonist İsrail’in sponsorluğunda yapılacak olan 29. Ankara Film Festivali’ne açık mektup yayınlayarak, İsrail’in sponsorluğunu reddetmesini istedi.

H.Merkezi: 29. Ankara Film Festivali’nin sponsoru siyonist İsrail devleti olmasının üzerine “İsrail; katliamlarını, ırkçı uygulamalarını, ayrımcı duvarını, Gazze ablukasını akademik ve kültürel etkinliklere sponsor olarak örtmeye çalışmaktadır” diyen BDS Türkiye, festival yetkililerine çağrı yaparak, sponsorluğu reddetmesini istedi.

Filistin İçin İsrail Boykot Girişimi (BDS) Türkiye, Ankara Film Festivali yetkililerine hitaben yazdığı açık mektupta, “Öncelikle sponsorlarınızı açıklama işini son günlere bırakmanızın ve festival sayfanızda sponsor logolarının geçmiş yılara oranla daha küçük görünmesinin dikkatlerimizden kaçmadığını belirtelim” dedi.

 

“İsrail işgal haydut bir devlettir”

Sadece son 3 haftada Gazze’de gerçekleştirilen Büyük Geri Dönüş yürüyüşüne İsrail askerilerinin saldırısı sonucu onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini, yüzlercesinin yaralandığını hatırlatan BDS Türkiye, “İsrail sponsorluğunu kabul etmekteki bu ısrarı, Filistinlilerin boykot çağrılarına karşı bu kayıtsızlığı anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

BDS Türkiye “Dünya üzerinde halklarına karşı tasvip edilmeyecek politikalar uygulayan pek çok devlet var. Ama İsrail’i bunlardan biri saymak yetersiz kalır. İsrail; tarihi Filistin topraklarında, Filistinlilerin katledilmesi, topraklarından zorla çıkarılarak sürgüne gönderilmesi pahasına kurulan işgalci bir devlet, 100 yıllık işgalde sayısız BM kararlarını ve uluslararası hukuku hiçe sayan bir haydut devlettir. Bugün neredeyse tarihi Filistin topraklarının tamamı İsrail işgali altındadır. Filistin halkının üçte ikisi üç kuşaktır mülteci durumunda” dedi.

 

“Hiçbir kültürel etkinlik israil’in katliamını unutturmayacaktır”

Mektupta, BDS hareketi ve onun akademik ve kültürel ayağını oluşturan PACBI’nin İsrail işgali bitene, Filistinli mülteciler evlerine dönene ve İsrail yurttaşı Filistinlilere yönelik ırkçı politikalar son bulana kadar İsrail’i boykot çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

Mektupta, devamla şöyle; İsrail; katliamlarını, ırkçı uygulamalarını, ayrımcı duvarını, Gazze ablukasını akademik ve kültürel etkinliklere sponsor olarak örtmeye çalışmaktadır. Normal bir devlet olduğu izlenimini uyandırmaya çalışmakta, böylece ‘Ortadoğu’nun tek demokratik devleti’ yalanının reklamını yapmaktadır. Fakat biz biliyoruz ki hiçbir film, hiçbir şarkı, hiçbir kültürel etkinlik toprakları işgal altında olan bir halkın varlığını, kontrol noktalarında geçişine izin verilmediği için doğum yapmak zorunda kalan ve ölen Filistinli kadınları, son haftalarda yapılan barışçıl gösterilerde Filistinlileri onar onar öldüren İsrail keskin nişancılarını unutturamayacaktır. Kültürel ve akademik etkinliklere İsrail sponsorluğunu kabul etmek tüm dünyada ‘whitewashing’ olarak kabul edilmekte ve mahkûm edilmektedir. Sizi tüm bu hakikatler karşısında İsrail’in suçlarını örtme ve aklanma çabalarına ortak olmamaya, Filistin halkıyla dayanışmaya, İsrail’e karşı kültürel boykot kampanyasına destek olmaya ve İsrail’in ve onun diplomatik temsilciliklerinin sponsorluğunu reddederek aldığınız desteği iade etmeye çağırıyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu