Güncel

Batman’da çocuğa organize işkence!

Polis ve bekçilerin işkence ettiği 15 yaşındaki çocuğa hastanede darp raporu verilmedi!

Polis ve bekçiler tarafından işkence edildiği görüntülere rağmen 15 yaşındaki V.S.’ye gözaltındayken darp raporu verilmedi. V.S., serbest bırakıldıktan sonra gittiği özel hastanede darp raporu aldı.

Batman’ın Cudi Mahallesi’nde bulunan Salih Özdemir Parkı’nda 13 Mayıs’ta akşam saatlerinde Kovid-19 tedbirleri kapsamında getirilen sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiğini öne süren polis ve bekçilerin saldırısına uğrayan ve daha sonra gözaltına alınan 15 yaşındaki V.S. ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Batman İl Emniyet Müdürlüğünde “görevli memura mukavemet”ten işlem yapılan V.S., bekçi ve polislerce darbedildiği görüntülere rağmen “adli muayene” için götürüldüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “sağlam raporu” verildi.

Hastanede darp raporu alamayan V.S., serbest bırakıldıktan sonra ailesi tarafından özel bir hastaneye götürüldü. Özel hastanede muayene edilen V.S.’ye darp raporu verildi. Darp raporunda şunlar belirtildi:

“Frontal bölgede (alın) abrazyon (yırtık) yarası. Burun çevresinde kızarıklık, boyunda kızarıklık. Kafa arka kısmında ödem, şişlik, kızarıklık. Sağ dizde abrazyon yarası, sağ el bileğinde ödem.”

Anneye de küfür ve hakaret!

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, polis ve bekçilerin şiddetine maruz kalan oğlunun durumuna ilişkin konuşan Salih Solmaz, oğlunun evden ekmek almak için dışarı çıktığını belirterek, “Oğlum, annesine aç olduğunu söyleyince annesi ekmek alması için fırına gönderdi. Fırına giderken parkta kavga olduğunu görüyor. Daha 15 yaşındadır, çocuktur, o heyecanla o da yanlarına gidiyor. Bu esnada polis ve bekçiler gelip biber gazı sıkıyor. Tabi biz de sesleri duyunca evden dışarı çıktık. Baktık ki ortada sadece oğlum kalmış ve onu dövüyorlar. Durdurmaya çalıştım, ‘Oğlumdur’ dedim, ‘Varsa bir suçu cezasını kesin’ dedim, ama üzerime yürüyüp bana küfür ve hakaret ettiler” diye konuştu.

HDP’den soru önergesi

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, konuyu Meclise taşıdı. Başaran’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunlar yer aldı:

  1. Batman’ın Cudi Mahallesi’nde bulunan Salih Özdemir Parkı’nda 13 Mayıs günü işlenen şiddet suçunun failleri cezalandırılacak mıdır?
  2. Şiddet suçunu işleyen kolluk mensupları hakkında şoruşturma başlatılacak mıdır?
  3. Şiddete maruz bırakılan V.Ş. Batman İl Emniyet Müdürlüğünde gözaltına alınmasına rağmen neden ifadesi alınmadan serbest bırakılmıştır?
  4. Daha sonra özel bir hastaneden aldığı darp raporunda darp edildiği kesinleştiği halde V.S.’ye “adli muayene” için götürüldüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde neden “sağlam raporu” verilmiştir?
  5. Darbedildiği ikinci bir darp raporuyla kesinleşen 15 yaşındaki çocuğa devlet hastanesinde “sağlam raporu” veren görevliler hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?
  6. Kolluk gücü mensuplarının işlediği fiziksel şiddet suçlarının cezasızlıkla sonuçlanmaması adına neler yapılacaktır?
  7. Batman ili başta olmak üzere Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde polis, jandarma, asker, bekçi ve korucuların doğrudan ya da dolaylı olarak adının geçtiği kaç fiziksel şiddet suçu vardır?
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu