Güncel

Batman’da 1 Mayıs pankartına ‘kabahat’ cezası

Batman Valiliği, SES ve Eğitim Sen şubelerinin 1 Mayıs’ta astıkları afişten dolayı 427’şer TL idari para cezası kesiti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman şubelerinin, 1 Mayıs dolayısıyla sendika binalarına astıkları “Birlik mücadele dayanışma. Umut yana yana. Yaşasın 1 Mayıs. Bîjî Yek Gulan” yazılı afişin 5326 Sayılı Kabahatler Kanun 32’inci maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle ceza kesildi. Valilik, afişler gerekçesiyle SES’e 427, Eğitim Sen’e de 427 TL olmak üzere toplam 854 TL idari para cezası kesti.

MA’nın geçtiği habere göre, Batman Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Deniz Topkan, pankartla ilgili Batman Valiliği’ne bildirimde bulunmalarına rağmen cezanın kesildiğini söyledi. Kesilen cezanın hukuksuz olduğunu ifade eden Topkan, daha önce de kentte “anadilinde eğitim” talebiyle ilgili afiş astıkları gerekçesiyle kesilen cezalara karşı açılan davada Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı hatırlattı.

Topkan, “Batman Valiliğinin hukuku hiçe sayan bu tutumu, ‘hukuk devleti’ ilkelerine de aykırıdır. Elbette bu AKP-MHP iktidarının antidemokratik politikalarından bağımsız değildir. Türkiye’de ve özellikle bölgemizde toplantı ve gösteri özgürlüğüne yönelik saldırıların, hak ihlallerinin sivil topluma yansımaları, adeta OHAL’i kalıcılaştırmıştır. Her ne kadar bugün OHAL uygulamada değilse de fiiliyatta OHAL’i de aşan uygulamalarla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu