Emek

BATI MAHAL | O yüksek binalar işte böyle yükseliyor!

Büyükçekmece nasıl hızla büyüdü? O yüksek binalara katları kimler ekledi? İnşaat işçileri… Peki hangi koşullarda çalışıyor bu işçiler? Bakınız: Batı Mahal!

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesi son yıllarda en hızlı büyüyen ve nüfusu da o oranda hızla artan bir ilçe oldu. Birkaç yıl önceki Büyükçekmece’den sonra yeni Büyükçekmece’yi görenler bu hızlı değişime şaşırıyor.

Ama bu ilçeyi büyütenler kimlerdir ve hangi şartlarda büyütüyorlar?

Kimler lüks denebilecek denli binalardan, AVM’lerden orta halli çok daireli apartman dairelerinin katlarını örüyor?

Kaç tanesinin harcı, kimin alın terinin yanı sıra kanıyla sulandı?

Tabii ki inşaat işçilerinin!

Yalnızca 2018’in ilk üç ayında en az 94’ünü işçi cinayetlerine kurban veren inşaat işçilerinin…

Peki bu inşaat işçileri hangi koşullarda çalışıyor?

 

300 kişiye 5 tuvalet!

Her bir inşaat şantiyesi bunu görmek için bir örnek olarak önümüze seriliyor. Bunlardan biri de Yalçınlar Grup’a ait Batı Mahal projesi…

250-300 işçinin çalıştığı bu şantiyede yalnızca 9 duş ve 5 tuvalet var! Buraların kirli suları da işçilerin yaşam alanlarından yalnızca 2 metre öteye akıtılarak şantiyede hastalıklara davetiye çıkarılıyor.

Diğer yandan işçiler ısınabilmek için normal şartlarda şantiyelerde kullanımı yasak olan UFO’ları kullanmak zorunda bırakılıyor. Yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçiler bu sebeple sendikalaşmaya giderek DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş’e üye oluyorlar.

 

İş güvenliği uzmanından tavsiyeler!

Bu süreçten sonra maruz kaldıkları mobbingi Evrensel’e anlatan işçiler iki aydır patronun sendikayla görüşmeleri reddettiğini, şirket avukatı ile sendika avukatının ara sıra görüşmeler yaptığını anlatan işçiler iş güvenliğine ilişkin yakıcı sorunlar yaşadıklarını anlattılar. İş güvenliği uzmanının(!), “belgesiz operatörler kaza yaparsa belgesi olan kullanıyordu deriz” dediğini, baretsiz ve kemersiz çalışmanın olağan duruma geldiğini iletiyorlar.

O yüksek binalar işte böyle yükseliyor!

 

{gallery}bati mahalde isciler{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu