GüncelManşet

Bağlar halkının Sur’a yürüyüşüne polis engeli

Amed: Amed-Sur’da başlayan sokağa çıkma yasaklı katliamın 16. Gününde (bugün), Bağlar’da yapılacak tepki yürüyüşü engellendi. Sur halkının direnişine destek vermek ve T. Kürdistanı’ndaki ablukaların kalkması için bugün Bağlar’dan başlayacak yürüyüşe polis engel oldu. Bağlar DBP önünde toplanan kitlenin etrafı onlarca zırhlı araç ve çevik kuvvet polislerince çevrildi. Yürüyüşe izin verilmemesinin ardından kitle bulunduğu yerde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“Kürt halkını sindiremeyecekler”

Açıklamayı kitle adına HDP Bêdlîs (Bitlis) Milletvekili Mizgin Irgat okudu. Kürt halkına yönelik yapılan bu saldırıları kabullenmeyeceklerini vurgulayan Irgat, Bağlar’da polis kurşunu ile katledilen iki genci anarak çocukların katledildiğine dikkatleri çekti.

Kadınların evlerinde katledildiğini hatırlatan Irgat, “Evinde bir kadın katlediliyor. Bu katliamlar sokağa çıkma yasaklarıyla açıklanamaz. Ölümlerle, katliamlarla ve baskılarla Kürt halkını sindiremeyecekler. Alanlarda olmaya ve halkımızla birlikte bu saldırılara direnmeye devam edeceğiz. Onun için bu saldırılara ve ablukalara bir an önce son verilsin” dedi. Irgat Türkçe konuşmasının ardından Kürtçe konuşarak, sonuna kadar direneceklerinin mesajını verdi.

Öfkesini sloganlara sığdıramayan Bağlar halkı, “Biji berxwadana Sur”, “Direne direne kazanacağız” gibi sloganlar attı.

 

sura yuruyuse polis engeli2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu