Güncel

Bakırköy Kadın Kapalı’da açlık grevi

İstanbul: Mektup yoluyla bizlere ulaşan Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane’de kalan Tutsak Partizan Hiyam Yolcu son süreçte hapishanede yaşananları anlattı.

Yolcu, mektubunda “2011 ağustos ayında Hediye Aksoy’un tedavi koşulları ile ilgili idare ile görüşme yapmak istemiştik. Ancak görüşme için koğuştan alınan arkadaşlarımıza saldırı olmuştu. Biz bu saldırıya karşı koymak isterken hırpalanmıştık. İşte bu olayla ilgili olarak Bakırköy Adliyesi’nde ‘görevli memura mukavemetten’ hakkımızda soruşturma başlatılmış. 13 Haziran günü ben, Gülcan Taşkıran ve Hediye Aksoy savcılığa ifade vermek üzere götürüldük. Saldırıya uğrayan bizler olduğumuz halde suçlanan da biz olduk. Ayrıca Hediye Aksoy da soruşturmaya dahil edilmiş. Arkadaşımız o dönem meme kanserinden dolayı ağır bir tedavi sürecinden geçiyordu. Bilindiği gibi Hediye Aksoy aynı zamanda görme engelli. Bu nedenlerden dolayı olayın başından sonuna kadar üst kattaki odasında olmasına rağmen hakkında soruşturma açılmış. Geçen yıl da adli bir tutuklunun saldırısına uğramasına rağmen yine Aksoy’a dava açılmıştı. Bu davanın ilk duruşması geçtiğimiz haftalarda görüldü. Saldırıya uğradığımız halde yine bizlerin soruşturmalık olması yeni bir durum değildir. Siyasi tutsaklara bu şekilde yaklaşabilmelerinin nedeni mevcut mücadele düzeyi ve kitlelerin sahiplenişinin yetersizliğidir.

Bu ve benzeri soruşturma ve davaları duyarlı kamuoyunun aktif bir şekilde takip etmesi, tutsaklara yönelik haksız uygulamalara tepki göstermesi hapishanelerdeki saldırıları azaltacaktır.

Ayrıca geçtiğimiz hafta Abdullah Öcalan ve yanındaki 5 kişinin tecritinin yıl dönümü idi. 13 yıldır özel bir hukukla tecrite tabi tutulmaktadır. Son bir yıldır da ne ailesi ne de avukatlarıyla görüşebilmektedir. 3 milyon kişinin imzası ile iradesi olduğunu beyan ettiği Öcalan’ın tecriti Kürt ulusunun tecritidir. Öcalan üzerindeki tecrit derhal sonlandırılıp sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanmalıdır. Bu savunularla TKP/ML dava tutsağı olarak PKK/PJAK siyasi kadınlarının 27 Temmuz’da yaptığı 1 günlük açlık grevi, görüşe çıkmama, kapı dövme, slogan atma, sayımı zorlaştırma eylemlerine destek verdim” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu