Güncel

Bakırköy’de direnişçi işçilerin eylemine polis saldırısı; 40’a yakın gözaltı

Direnişte olan Sinbo, SML, Tur Assist, Bakırköy ve Bayrampaşa Belediyesi işçilerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirdiği, eyleme “yasak” denilerek polis saldırısı gerçekleşti, Partizan okurları Sinem Özkan ile Nurgül Uci'nin bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.

Direnişte olan Sinbo, SML, Tur Assist, Bakırköy ve Bayrampaşa Belediyesi işçilerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılmak istenen açıklamaya polis saldırısı yaşandı. Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve 1 Mayıs Platformunun da destek verdiği verdiği açıklamaya polis saldırısı sonucu Partizan Okurları Sinem Özkan ile Nurgül Uci’nin de olduğu 40’a yakın kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da Sinbo, SML Etiket, Tur Assist, Bakırköy ve Bayrampaşa işçilerinin çağrı yaptığı eyleme HDP milletvekili Musa Piroğlu ile çok sayıda kurum katıldı.

Açıklamanın yapılacağı Bakırköy Özgürlük Meydanı eylemden saatler önce polis ablukası altına alındı. Kitle alana girdikten sonra ise polis kitlenin etrafını kalkanlarla kapattı. Açıklama henüz başlamadan polis saldırısı başlarken, 40’ın üzerinde kişi işkenceyle gözaltına alındı.

TOMİS üyesi Sinbo, Dev Tekstil üyesi SML Etiket işçileri, Tur Asist işçisi Genel İş üyesi Bakırköy Belediyesi işçileri, Bayranpaşa Belediyesi işçileri, İTK – İşçi Temsilcileri Konseyi Hazırlık Komitesi / İstanbul Emeğin Gücü, Birleşik Mücadele Güçleri, 1 Mayıs Platformu, Genç İşçi Derneği üyeleri de yaşanan saldırıda gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar polis aracında darp edilmeye devam edilirken, polis gözaltı aracında işçilerin ve dayanışma için gelenlerin üzerindeki önlüklerin çıkarılmasını isterken, kabul edilmeyince işkence ettiği belirtildi.

Yaşanan saldırı ve gözaltıların ardından polis gazetecilere de saldırdı. Gözaltıların ardından HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nun alanda yapılamayan açıklamayı yapmak istedi, polis saldırısına rağmen Piroğlu;  “Her çeşit pisliği yapanlar,  halk hakkını arayınca salgını bahane ediyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. 1 Mayıs yasaklanamaz” diyerek tepki gösterdi.

Diğer taraftan basın emekçileri de polis tarafından engellenmek istedi.

Polis, olaylar sırasında görüntü alan basın mensuplarına da müdahale etti. Basın mensuplarının kameralarına ve fotoğraf makinelerine vurularak, görüntü almaları engellenmeye çalışıldı. Polis tarafından gözaltına alınmak isteyen içlerinde muhabirimizin olduğu gazeteciler tarafından engellendi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu