Güncel

AYM’den tutuklanan 9 HDP’li hakkında ihlal kararı

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin Beşiktaş'ta düzenlediği basın açıklamasında gözaltına alınan ve 5 ay tutuklu kalan 9 kişinin toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının, ihlal edildiğine karar verirken 9 HDP'liye 40 bin TL tazminat ödenecek.

HDP, 7. Kuruluş Yıldönümü’nde Türk Devleti’nin Suriye’nin kuzeyine Barış Pınarı Harekatı adıyla gerçekleştirdiği askeri saldırıyı protesto için 13 Ekim 2019 tarihinde Beşiktaş’ta bir basın açıklaması düzenlemek istedi.

Ancak bazı milletvekillerinin de katıldığı basın açıklamasına izin verilmemiş ve polis gruba saldırmıştı. Gözaltına alınan ve ardından tutuklanan 9 kişi hakkında “Toplantı, gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet ile örgüt propagandası” gerekçeleriyle dava açıldı.

5 ay tutuklu kalan HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Mutlu Öztürk ile birlikte Aydın Salış, Hüseyin Fidanboy, Mehmet Emin Elma, Ali Edebali, Müslüm Kılıç, Necla Yıldız, Songül Çelik, Şefa Alar Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali iddiasıyla başvuruda bulundu.

Her birine 40 bin TL

Yüksek Mahkeme’nin, 9 kişiyle ilgili kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi şu hükme imza attı:

Tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oyçokluğuyla,

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle,
Anayasa’nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle,

Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle,

Başvurucuların her birine ayrı ayrı net 40 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu