Güncel

Avukatlar cüppeleriyle AKP’ye yürüdü

 

İstanbul: Özgürlükçü Hukukçular Derneği Çağlayan’da basın açıklaması yaparak AKP Şişli İlçe binasına yürüdü.
IŞİD ve destekçilerini protesto eden avukatlar, Türkiye genelinde yaşanan saldırıları kınadı.
Avukatlar Çağlayan Adliyesi için önce oturma eylemi yaptı, ardından adliye önünde basın açıklamasında bulundu.
Özgürlükçü Hukukçular Derneği öncülüğünde yapılan eyleme birçok hukuk derneği destek verdi. Dernek IŞİD ve onu destekleyen başta TC devleti olmak üzere tüm güçleri kınadıklarını belirterek, hükümetin MHP ve HÜDA-PAR ile işbirliği yapmaktan vazgeçmesi için uyardı.
Ardından avukatlar adına basın açıklamasını Av. Sinan Zincir yaptı.
Zincir, IŞİD’in günlerdir imha ve soykırım amaçlı bir saldırı harekâtı yürüttüğünü belirterek, Türkiye halkının Kobanê’ye destek olmak için sokağa çıktığını sözlerine ekledi.
TC’nin sözcüsü AKP hükümetinin günlerdir Kobanê’ye seyirci kaldıkları gibi, Türkiye genelinde yapılan eylemlere vahşice saldırarak 12 devrimci ve yurtseveri katlettiğini dile getirdi.
Zincir, “Çok zor koşullar altında IŞİD terörüne karşı insanlık ve özgürlük savaşı veren YPG ve YPJ gerillalarının direnişini selamlıyoruz” diyerek yürütülen haklı davanın yanında yer alacaklarını vurguladı.
Zincir’in basın açıklamasından sonra avukatlar sloganlar eşliğinde AKP Şişli İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti.
“Biji Berxwedana Kobanê” yazılı pankart açan avukatlar sık sık “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, Kobanê direnişine bin selam” vb sloganlar haykırırken, kadın avukatlar Kobanê’de savaşan kadın ordusu YPJ’yi “Kobanê’de savaşan YPJ’ye selam olsun” şeklindeki sloganları ile selamladı.
Avukatlar AKP Şişli İlçe binasına siyah çeleng bıraktıktan sonra eylemlerini sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu