Güncel

Avcılar işçisi için gerçekleştirilen tiyatroya polis saldırısı

H. Merkezi: İstanbul’da Avcılar Belediyesi önünde direnişteki işçilere tiyatro gösterimi yapan Beksav’ın düzenlediği Oyun Sokakta Festivali kapsamında “Karanlık” adlı sokak oyununa polis saldırdı.

Drama Kumpanya ve Devinim Tiyatro Atölyesi oyuncuları öğle saatlerinde 180 gündür işe dönme mücadelesi veren Avcılar Belediyesi Temizlik İşçileri’ne “Karanlık” adlı oyunun gösterimini yaparken sivil polisler “Her tür gösteri ve yürüyüşün yasak olduğu” gerekçesiyle oyuncuları engellemeye çalıştı.

 

Oyunculara darp ve gözaltı girişimi

Oyuncular ve polis müdahalesine rağmen işçiler için kısa bir tiyatro oyunu olduğunu belirterek oyunu sürdürmeye çalıştı. Fakat sivil polisler oyunculara saldırarak gözaltına almaya çalıştı. Oyunculara müdahale sırasında Drama Kumpanya’dan Kemal Oruç, Ozan Temizel ve Sevkan Çelik, Devinim Tiyatro Atölyesi’nden Nurten Karahancı ve Ercan Ballıoğlu arbede sırasında darp edildi.

Polise tepki gösteren oyuncular gözaltına alınmaya çalışıldı ancak oyuncular ekip arkadaşlarını vermedi. Avcılar Direnişiyle Dayanışma Platformu üyelerinin tiyatro oyununa dahi saldıran polise tepki göstermesi üzerine Belediye İş Sendikası yöneticileri araya girdi.

 

“Sokakta olmaya devam edeceğiz”

Oyuncular polis saldırısını “Umudumuz Kavgada, Kavgamız Sanatımızla” sloganıyla protesto etti. Dayanışma için gelenler de “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları attı.

Drama Kumpanya ve Devinim Tiyatro Atölyesi oyuncuları adına Nurten Karahancı, işçi ve emekçilere, sanata yönelik saldırıları protesto eden kısa bir konuşma yaparak işçi ve emekçilerle birlikte sokaklarda meydanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi.

 

{gallery}avcilarda tiyatro iscilerine saldiri{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu