Dünya

ATİK tutsakları davasında 3. yıl: “Devrimci Mücadele Meşrudur”

Almanya: On devrimcinin yargılandığı Münih Eyalet Mahkemesi önünde, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından davanın 3. yılında bir mitingi gerçekleştirildi. Mitingde Alman devletinin devrimci tutsaklara yönelik baskıları protesto edilirken, yargılanan devrimcilerle dayanışma için olunduğu vurgulandı.

 

On ATİK üye ve taraftırının yargılanmasının sürdüğü mahkeme önünde düzenlenen miting saat 11’de ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan’ın konuşması ile başladı.

 

Tutsakları sahiplenmeye devam edeceğiz

Gürcan konuşmasında “TKP/ML davasının” gelişimi hakkında bilgiler verirken, Türkiye’de gelişen baskılara değindi. Türkiye’de hüküm süren faşizme vurgu yapan Gürcan, Alman hükümetinin Erdoğan’ı desteklediğini ve bu destek sayesinde Türkiye’de daha açık bir faşist iktidarın geliştiğini dile getirdi. Alman devletinin dava kapsamında demokratik kurumlara baskı yaptığını, Kürt kurumları ve ATİK’e yönelik baskıların devam ettğini belirten ATİK Eşbaşkanı, ATİK’in meşru bir kurum olduğunu, baskılara karşı daha fazla mücadele edeceklerini ve Münih’te yargılanmak istenen devrimcileri sahiplenmeye devam edeceklerini ve devrimci tutsakların yanında olacaklarını dile getirdi.

Mitingde Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD), Yeni Kadın, Yeni Demokratik Gençlik (YDG) ve Bern Anarşist Devrimci Gençlik Grubu (RJG) adına konuşmalar gerçekleştirildi. MLPD adına yapılan konuşmada ortak mücadelenin önemine vurgu yapılırken, RJG temsilcisi konuşmasında İsviçre’nin baskılar konusunda Almanya’dan geri kalmadığını, herhangi bir devrimci veya demokratik kuruma yönelik baskıları kendilerine yönelik olarak algıladıklarını dile getirdi ve dayanışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Mitinge EHP katılarak destek verdi.

Yeni Kadın adına yapılan konuşmada 3 yıllık dava seyri boyunca tutsakları sahiplenen başta kadın kurumları olmak üzere herkse teşekkür edildi. Yeni Kadın Başkanı Zenep Şakar konuşmasında Türkiye’de gelişen faşist baskıların son yıllarına atıfta bulunarak, Erdoğan rejimi’nin Avrupa’dan destek aldığını dile getirdi.

Bir sonraki dayanışma eyleminin 18 Mayıs günü yapılacağını dile getiren Süleyman Gürcan, o günün Türkiye ve Dünya devrim tarihinde özel bir anlamı olduğunu, Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledildiği gün olduğunu ve o günde burada O’nun düşüncesini savunanlara yönelik baskıları protesto edeceklerini dile getirdi ve katılım çağrısında bulundu.

5 devrimcinin tutsak olarak yargılandığı ATİK davasında, 10 devrimci TKP’ML’ye üye ve yönetici olduğu iddasıyla Haziran 2016 yılından bu yana Münih Mahkemesinde yargılanıyor. 5 devrimci süreç içinde serbest kalırken, 5’inin tutsaklığı devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu