Güncel

ATİK: Kobane direnişini sahipleniyoruz

H.Merkezi: Kobanê’deki katliama karşı sokaklara akan halk kitlelerine dönük gerçekleştirilen faşist saldırıları protesto etmek ve Kobanê direnişine destek vermek için ATİK yazılı bir açıklama yaptı. ATİK konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Türk devletinin taşeronu IŞİD çetelerinin Kobane’ye yönelik saldırılarına karşı YPG-YPJ güçlerinin destansı direnişi devam ederken; Türkiye’nin şehirleri alev topuna dönmüş durumda. Emperyalist efendilerinin her türlü desteğini arkasına alarak, Ezidiler, Aleviler ve diğer azınlık inançlara sahip insanları katleden IŞİD, bölgenin en örgütlü ve direnişin simgesi olan Kürt özerk bölgesine yönelik saldırısını pervasızca sürdürmektedir. IŞİD çetelerinin Kobane’ye yönelik saldırıları ve katliam girişimlerine karşı, Devrimciler, ilericiler ve Kürt halkı haklı ve meşru eylem hakkını kullanarak bütün şehirleri eylem alanına çevirdiler. Kobane direnişine sahiplenen yediden yetmişe duyarlı her kesim Türkiye ve Avrupa’da görkemli bir direniş sergilemektedir.” diyerek sürece dikkat çekti. Faşist saldırılara değinen ATİK Sokaklara taşan öfkeyi hazmedemeyen devlet güçlerinin bazı kentlerde polis ve askerler, bazı kentlerde ise korucular ve Hizbulkontracıları devreye soktuğuna değindi.  Tğrkiyede gerçekleştirilen eylemlere değinen ATİK ayrıca Kobanê’ye destek amacıyla Avrupa’nın birçok kentinde gerçekleştirilen eylemlere değindi.

Avrupa’da gerçekleştirilen IŞİd saldırıran ilişkin ATİK “Türk devletinin sunduğu desteği arkasına alan IŞİD çeteleri saldırılarını Avrupa’ya da taşımış durumdalar. Almanya’nın Hamburg ve Celle kentlerinde IŞİD yanlısı çeteler Kobane ile dayanışma içinde olan başta Kürtler olmak üzere, her kesimde halkımıza yönelik saldırıda bulunmuştur. Yapılan bu saldırılar sonucunda çok sayıda kişi yaralanmıştır. Avrupa emperyalistlerinin büyütüp beslediği bu çeteler bu saldırılarını daha da yaygınlaştıracaklardır.” dedi.

ATİK son olarak “Tarihin sayfalarına altın harflerle geçecek bu görkemli direniş şimdiden tüm ezilen mazlum halkların önemli bir simgesi haline gelmiş durumdadır. Bugün bu direnişin Avrupa’da sesi olmak için tüm duyarlı kesimleri seferber olmaya davet ediyoruz. Avrupa’nın tüm şehirlerini direnişin merkezlerine dönüştürerek Kobane direnişinin özneleri olalım. IŞİD ve Türk devletinin katliamlarını kınıyor, Kobane direnişini sahipleniyoruz…” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu